Με «όπλο» την άμυνά του στα τελευταία λεπτά το Λαύριο επικράτησε 90-82 του Προμηθέα, στην επιστροφή του Γιατρά στον πάγκο, βάζοντας και τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών.

Με καλές άμυνες στην τελευταία περίοδο, το Λαύριο νίκησε 90-82 τον Προμηθέα, στην επιστροφή του Μάκη Γιατρά στον πάγκο του.

Έτσι, η ομάδα της Ανατολικής Αττικής έβαλε τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών και ανέβηκε στο 8-14 στη Stoiximan Basket League, ενώ από την άλλη οι Πατρινοί υποχώρησαν στο 11-9 και κινδυνεύουν να μείνουν εκτός τετράδας.

Το ματς

Εξαιρετικό ξεκίνημα από το Λαύριο, το οποίο προηγήθηκε 12-4 στα πρώτα τρία λεπτά, με τον Προμηθέα στη συνέχεια να κάνει σερί 10-0 για το προβάδισμά του (12-14). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε κατακόρυφα, με τους Πατρινούς να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 25-21.

Πολύ καλή αρχή έκαναν οι γηπεδούχοι και στη δεύτερη περίοδο, όπου με επιμέρους σκορ 14-3, ξέφυγαν στο +7 (35-28), στο 14’. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με μπροστάρη τον Γιάννη Αγραβάνη, για το προβάδισμα (35-36). Στα επόμενα λεπτά ακολούθησε μία άτυπη… μονομαχία ανάμεσα στον Μουράτο και τον Άντριτς, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ήταν στην ισοπαλία (45-45).

Με τους Νικολαΐδη και Περσίδη, το Λαύριο ξέφυγε στο +5 (52-47) στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Η αντίδραση του Προμηθέα ήρθε με Γιάννη Αγραβάνη και Άντριτς, οι οποίοι βρήκαν ρυθμό από την περιφέρεια και τον έστειλαν στο +6 (54-60), στο 27’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με τον Βον για την ισοφάριση, με το τρίποντο του Σίμπσον στην εκπνοή να διαμορφώνει το 60-63 της τρίτης περιόδου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τους Πατρινούς να είχαν ένα μικρό προβάδισμα (69-71), μέχρι το 34’. Εκεί, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μίνι ξέσπασμα με τον Βον και με σερί 6-0 πέρασαν μπροστά (75-71), στο 36’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Καμπερίδη είχαν τον έλεγχο με την άμυνα και με ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών πήγαν στο +8 (81-73), παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 90-82.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-45, 60-63, 90-82