Ο Ήφαιστος Λήμνου ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε απαντήσεις στο ξέσπασμα του Πανιωνίου και με ηγέτη τον Τζέρι Σμιθ, έφυγε με το «διπλό» από το «Σοφία Μπεφόν» (83-69), κάνοντας το 2Χ2 στο πρωτάθλημα.

Έπειτα από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα που οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι ο Ήφαιστος πήρε τα ηνία με τον Μολντοβεάνου (9-14, 6′). Ο Μούρτος πλαισίωσε τον Ρούμάνο άσο και οι φιλοξενούμενοι εδραίωσαν το προβάδισμά τους (13-23, 9′). Ο Πάσαλιτς έγραψε τον επίλογο του πρώτου δεκαλέπτου με τρίποντο για το 16-23.

Λι και Λαμπρόπουλος βγήκαν μπροστά για τον Πανιώνιο και οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη διαφορά (27-32, 17′). Πελεκάνος και Τσαϊρέλης ανέλαβαν δράση για τον Ήφαιστο και η διαφορά έφτασε και πάλι διψήφια επίπεδα (27-39, 19′). Ο Σμιθ «μίλησε» στο τέλος του πρώτου μέρους για το +14 του Ηφαίστου (27-41).

Καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο ο Ήφαιστος επέβαλε πλήρως το ρυθμό του. Χάμοντς και Σμιθ έδωσαν λύσεις και η διαφορά ξεπεέρασε τους 20 πόντους (30-52, 23′). Ο Πανιώνιος προσπάθησε να μειώσει με τον Λαμπρόπουλο, αλλά ο Ήφαιστος κρατούσε τον έλεγχο με τον Σμιθ (38-58, 26′). Ο Βεργίνης ανέλαβε δράση και μείωσε για τους γηπεδούχους, αλλά ο Σμιθ είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο με τρίποντο (47-64).

Αποφασισμένος να μαζέψει τη διαφορά μπήκε ο Πανιώνιος και κατάφερε να μειώσει με Βεργίνη και Ντόρις (54-64, 33′). Σμιθ και Χάμοντς δεν επέτρεψαν στον Πανιώνιο να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ (61-74, 36′). Μέχρι το φινάλε του αγώνα το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Ήφαιστο να φτάνει στη νίκη και να κάνει το 2Χ2 στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 27-41, 47-64, 69-83.