Ο Πανιώνιος είχε τον έλεγχο, κράτησε την… ψυχραιμία του όταν έπρεπε και τελικά έφτασε σε μία μεγάλη νίκη – ανάσα, επικρατώντας του Λαυρίου με 98-91.

ολύ σημαντική νίκη για τον Πανιώνιο. Στο πρώτο του ματς στο «Σοφία Μπεφόν», ο «Ιστορικός» επικράτησε του Λαυρίου με 98-91 και το έφτασε στο 4-13, κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για την παραμονή του στη Basket League. Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά είχε τον έλεγχο του ματς και έμεινε ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ντεμέτρικ Όστιν (25 πόντι, 3 ριμπάουντ) και Ντέιβιον Μπέρι (20 πόντοι, 9 ασίστ), δεν ήταν αρκετή η εμφάνιση του Μίλαν Μιλόσεβιτς (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ) για τους ηττημένους.

Ο «Ιστορικός» ξεκίνησε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε νωρίς με 15-8, ενώ στη συνέχεια ανέβασε περισσότερο τους ρυθμούς του, ανεβάζοντας την διαφορά στους 14 (24-10, 8′), η οποία διατηρήθηκε και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (30-16).

Ίδια η εικόνα και στη δεύτερη περίοδο. Το Λαύριο ισορρόπησε και προσπάθησε να επιστρέψει, όμως η καλή επίθεση του Πανιωνίου (26π) τον κράτησε σε… ασφαλή απόσταση (56-40).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στη τρίτη περίοδο, με οδηγούς τους Μιλόσεβιτς και Λούντζη. Η επίθεση ήταν καλή για το Λαύριο, όμως η άμυνα είχε… προβλήματα και ο Πανιώνιος παρέμεινε σε θέση οδηγού (79-68).

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη δεν ήταν διατεθειμένη να εγκαταλείψει το ματς και έκανε την αντεπίθεσή τ ης στα τελεταία λεπτά. Με σωστές επιλογές και καλή άμυνα πλησίασε στους 5 (88-83) στο 37ο λεπτό. Αυτό έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, με το Λαύριο να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και να πλησιάζει σε απόσταση ενός καλαθιού (91-89), 2 λεπτά πριν την λήξη.

Το παιχνίδι έγινε φυσικά θρίλερ, με τον Μπέρι να δίνει νέα… ανάσα στον Πανιώνιο (94-89, 39′). Το Λαύριο δεν μπόρεσε να απαντήσει, ο Δίπλαρος έφερε τον «Ιστορικό» στο +7 (98-91) και το ματς ολοκληρώθηκε εκεί, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να φτάνει σε μία μεγάλη νίκη!

Δεκάλεπτα: 30-16, 56-40, 79-68, 98-91