Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα της Νίκης Λευκάδας με 76-64 για την 11η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Αρκετά ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τη Νίκη Λευκάδας να στέκεται πολύ καλά στο παρκέ και να παίρνει το προβάδισμα με 8-6 στα μισά της πρώτης περιόδου. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και το όγδοο λεπτό της αναμέτρησης, όταν διαμορφώθηκε το 13-14. Όμως στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε και με σερί 8-0 κατάφερε να φθάσει στο 13-22 και εν τέλει να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-24.

Πλέον οι «πράσινες» είχαν αποκτήσει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και χωρίς να ζοριστούν ιδιαίτερα μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμά τους κοντά σε διψήφιες τιμές μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου, φθάνοντας μέχρι και το 21-30. Η ομάδα της Λευκάδας όμως είχε τον τρόπο να επιστρέψει και να μειώσει τη διαφορά σε απόσταση ενός σουτ (31-33) στο 17’, έπειτα από επιμέρους 10-3, με τις βολές της Μπουντούρη να δίνουν αέρα επτά πόντων (33-40) στο ημίχρονο για το «τριφύλλι».

Περισσότερα σε λίγο…

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 33-40, 43-58, 64-76

Νίκη Λευκάδας (Λαμπρόπουλος): Κόφι 16, Τυπάλδου, Ντάλα 12(2), Δανφουλάκη Μ., Δανδουλάκη Α., Τζανετάτου, Μακμπράιντ 7(1), Τσαβόνι 6, Γιανγκ 11, Οντουάιρ 12(1).

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 15, Φίτζεραλντ 16(2), Ζιάκα, Σταμάτη 8, Λύμουρα 2, Κωτούλα 6(2), Μπουντούρη 5, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη, Χολμς 15(3), Χατζηνικολάου 2, Κάιζερ 3.