Για την 19η αγωνιστική της Betshop Basket League, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε τον Ήφαιστο Λήμνου,  από τον οποίο γνώρισε την ήττα με 75-73.

Κορυφαίος για την αναμέτρηση αναδείχτηκε ο Φιλ Γκος με 17 πόντους από την πλευρά των γηπεδούχων, ενώ ο Φρειμάνις με 16 πόντους από την μεριά των φιλοξενούμενων.

Με στόχο την νίκη στην Πυλαία ταξίδεψε ο Ήφαιστος Λήμνου ο οποίος ξεκίνησε πολύ δυναμικά στον αγώνα. Με πολύ καλή επίθεση και με μεστή άμυνα, κατάφερε να κάνει το πρώτο “βήμα” στο πρώτο δεκάλεπτο και να προηγηθεί του ΠΑΟΚ με 18-23. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου φάνηκε να βρίσκει ρυθμό στην πορεία κι έτσι κατάφερε να βρεθεί στο μείον 2 (38-40) στη λήξη του ημιχρόνου. Ωστόσο, ήταν φανερό πως οι φιλοξενούμενοι δεν θα έκαναν πίσω και θα δυσκόλευαν επιπλέον τον Δικέφαλο.

Στην επιστροφή από τ’ αποδυτήρια, το ματς ξεκίνησε πιο νωχελικά με το σκορ να παραμένει χαμηλά. Μάλιστα οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόλις 10 πόντους στην τρίτη περίοδο. Η συγκέντρωση φάνηκε πως είχε δηλώσει απουσία σε αυτό το δεκάλεπτο κι έτσι τα πράγματα για τον ΠΑΟΚ φάνηκαν να δυσκολεύουν. Ο οποίος όμως λες και “ξύπνησε” μπήκε άκρως διαφορετικός στο τελευταίο μέρος του αγώνα. Με ένα καλό σερί “ψαλίδισε” τη διαφορά φτάνοντας στο 63-63 και σιγά-σιγά έφτασε στο 69-69 με τέσσερις ισοφαρίσεις. Όλα κρίθηκαν πραγματικά στο τελευταίο λεπτό που ο Ήφαιστος ήταν μπροστά με έναν πόντο.

Και εκεί στα τελευταία δέκατα… ξεκίνησε το θρίλερ! Ένα λάθος φάουλ οδήγησε τον Γκος στη γραμμή των βολών και το 73-73 έγινε πραγματικότητα. Ο Φρειμάνις όμως με buzzer beater “εκτέλεσε” τον ΠΑΟΚ με το τελικό καλάθι για το 73-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 38-40, 48-54, 73-75.