Ο ΠΑΟΚ επέζησε από το θρίλερ της Ρόδου. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήρε τη νίκη με 76-79 στην 20η αγωνιστική της Basket League, χάρη στον Φιλ Γκος, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους. Για τον Κολοσσό που έχασε στα σημεία καλύτερος όλων ήταν ο Μπρέι επίσης με 18 πόντους.

Οι Ροδίτες ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση με τους Μπρέι και Σχίζα να κάνουν ζημιά στον ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς ήταν πολύ άστοχοι στις προσπάθειές τους, με αποτέλεσμα ο Παπαθεοδώρου να καλέσει τάιμ-άουτ στα πρώτα πέντε λεπτά. Μέχρι το τέλος της περιόδου ο Κολοσσός φαινόταν περισσότερο διαβασμένος κι έτσι το 20-17 ήταν αντιπροσωπευτικό του τι βλέπαμε στο παρκέ.

Η συνέχεια είχε ασπρόμαυρο χρώμα. Ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την άμυνά του και έγινε περισσότερο ορθολογικός στην επίθεση. Ο Ζάρας ήταν καυτός από την περιφέρεια κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με τρεις πόντους (36-39).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κυριολεκτικά πόντο-πόντο. Οι γηπεδούχοι είχαν στην εξίσωση του ματς και τον κόσμο, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε επιθετική πολυφωνία. Αποτέλεσμα όλων των παραπάνω ήατν το σκορ να είναι 57-56 και ν’ αναμένουμε ένα πολύ αμφίρροπο τέταρτο δεκάλεπτο.

Όπερ κι εγένετο. Ο Κολοσσός με τον Μπρέι ξέφυγε για λίγο στο σκορ (65-60), όμως οι ασπρόμαυροι δεν είχαν πει την τελευταίο τους λέξη. Ο Γκος είναι πολυ έμπειρος και με συνεχόμενα καλάθια, έφερε τούμπα το ματς (67-68). Στο τέλος έγινε το έλα να δεις. Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο προβάδισμα, όμως στο τέλος ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος στις βολές και πήρε τη νίκη με 76-79.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-39, 57-56, 76-79