Ο Παναθηναϊκός μ’έναν Παπαπέτρου (22π.) να τον πιεις στο ποτήρι, πήρε τη νίκη-πρόκριση στους τελικούς της Basket League με σκορ 71-78. Για τους πράσινους ξεχώρισαν οι Παπαγιάννης (14π., 12ριμπ.), Μήτολγου (11π.) και Χεζόνια (14π.), ενώ για την μαχητική Ένωση οι Μορέιρα (14π.), Μέικον (18π.) και Μασιούλις (12π.)

Η πρώτη περίοδος ήταν ένα κλασικό παιχνίδι playoff. Ωραίες μονομαχίες, ωραίες συνεργασίες κι αρκετό ξύλο. Η τυπικά γηπεδούχος ΑΕΚ κυκλοφορούσε γρηγορα τη μπάλα με τον Μασιούλις να κάνει τη βρώμικη δουλειά, σκοράροντας παράλληλα εφτά πόντους. Από τον Παναθηναϊκό, που ήταν άστοχος από την περιφέρεια ξεχώριζαν οι Παπαγιάννης και Μήτογλου. Το 15-19 που σημειώθηκε με καλάθι του Μπέντιλ σφράγισε τις προσπάθειες των δύο συλλόγων, που τα έδιναν όλα στα παρκέ του ΟΑΚΑ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι άνοιξε, οι άμυνες χαλάρωσαν με τον Μέικον να παίρνει τ’όπλο του και να σκοράρει από παντού. Βέβαια ο ΠΑΟ χτύπαγε συνέχεια κοντά στο καλάθι, δεν επιχείρησε πολλά τρίποντα κι αυτό τον κρατούσε κοντά στο σκορ. Το 29-31 ήταν δίκαιο, ύστερα από 15 λεπτά παιχνιδιού, όμως η μάχη συνεχιζόταν. Ο Κάτας έδινε εντολή συνέχεια να ποστάρουν οι αθλητές του, ενώ η ΑΕΚ με μεγάλα σουτ, ήταν βδέλλα πάνω στο τριφύλλι. Μάλισταμε δύο απανωτα τρίποντα του Λοτζέσκι η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 40-38 έχοντας και μία επίθεση 16 δευτερολέπτων, μέχρι να λήξει το ημίχρονο. Ο Μέικον αστόχησε μπροστά στον Παπαγιάννη κι έτσι το σκορ δεν άλλαξε. Ο τέταρτος ημιτελικός μύριζε πως θα κρινόταν στο τέλος κι αυτό κρατούσε σε αγωνία τους πάντες στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

Στην τρίτη περίοδο δεν παίχτηκε μπάσκετ περιοπής και ώρες ώρες ήταν σαν να παρακολουθούσαμε χάντμπολ. Ο Παναθηναϊκός έπαιζε συνέχεια μέσα στο καλάθι, ενώ η Ένωση με πολλά σκοτωμένα σουτ, προσπαθούσε να βάλει πίεση στον αντίπαλό της. Οι Μέικον και Μασιούλις ήταν ομαδικοί, κυνικοί και μαζί με την αφύπνιση του Μορέιρα η ΑΕΚ έκλεισε την τρίτη περίοδο με σκορ 55-49. Ο Βαγγέλης Αγγέλου έδωσε εντολή για περισσότερες πάσες, ο Παναθηναϊκός έπαιζε εντελώς ατομικά γι’ακόμη ένα παιχνίδι και το πλάνο αυτό, δεν λειτουργούσε.

Ένα τρίποντο του Μέικον έστειλε τη διαφορά στο συν εννέα για την ΑΕΚ, όμως ο Παναθηναϊκός γρήγορα απάντησε μ’ένα δικό του σερί (5-0) κι έτσι το 58-54 κρατούσε τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ. Η ΑΕΚ με τον Λοτζεσκι να ευστοχεί σ’άλλο ένα μεγάλο τρίποντο, έφερε τη διαφορά εκ νέου στο συν εννέα, όμως από εκεί και πέρα ο Παπαπέτρου με συνεχόμενα καλάθια, έφερε το ματς στην απόλυτη ισορροπία και η αγωνία ήταν στο κόκκινο. Ο Παναθηναϊκός με μεγάλα σουτ των Μήτογλου και Χεζόνια ανέτρεψε τη διαφορά και χωρίς να το καταλάβει κανείς ήταν μπροστά με εφτά πόντους, Σημαίνοντα ρόλο φυσικά διαδραμάτισε και ο ηγέτης Παπαπέτρου, που ήταν στη ζώνη του λυκόφωτοςκι απέδειξε πως έχει μεγαλώσει σαν αθλητής τη φετινή σεζόν. Το τελικό σκορ 71-78 ήταν δίκαιο με βάση την απόδοση των δύο συλλόγων και ο Παναθηναϊκός με πολύ κόπο και ιδρώτα προκρίθηκε στους τελικούς της φετινής Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 40-38, 55-49, 71-78