Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής και στο δεύτερο αιώνιο ντέρμπι της χρονιάς. Οι πρωταθλητές Ελλάδος κέρδισαν τον Ολυμπιακό με 79-70 για την Basket League και πήραν προβάδισμα για την πρωτιά της κανονικής περιόδου. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Νίκος Παππάς με 24 πόντους, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν οι Λάνγκφορντ (11π.) και Γκιστ (9π.). Για τον Ολυμπιακό εξαιρετικός ήταν ο Ζακ Λεντέι με 20 πόντους, ενώ ο Πρίντεζης πρόσθεσε 11.

Το ματς ήταν μουδιασμένο και κάπως άνευρο στην αρχή του. Οι δύο ομάδες ήταν ακόμα επηρεασμένες από τις ευρωπαϊκές ήττες και το 6-5 του πρώτου πενταλέπτου ήταν ενδεικτικό. Ο Παναθηναϊκός έδωσε πολλές μπάλες στον Κιθ Λάνγκφορντ και ο Αμερικανός αξιοποίησε τις περισσότερες. Από την άλλη μεριά ο Ολυμπιακός τάιζε συνεχώς τους ψηλούς του κι έτσι το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 15-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο παίχτηκε καλύτερο μπάσκετ, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει λύσεις από τους Λεντέι και Τίμα, παίρνοντας ένα προβάδισμα της τάξεως των έξι πόντων (20-26). Ο Νίκος Παππάς με συνεχόμενους πόντους, έφερε το παιχνίδι στα ίσα και το ντέρμπι καλά κρατούσε. Ο Έλληνας γκαρντ ήταν ότι καλύτερο και από τις δύο ομάδες κι ήταν δικό του έργο το 32-29  υπέρ των “πρασίνων”. Πάντως αν αυτό λέει οι δύο αιώνιοι δεν πατάνε καλά, όμως οι ερυθρόλευκοι είναι νέα ομάδα και δικαιολογούνται ως ένα βαθμό.

Ας επστρέψουμε στα του ματς, όπου ο Παναθηναϊκός με σερί 10-2, ανάγκασε τον Μπλατ βα καλέσει εσπευμένα τάιμ-άουτ. Το 42-31 δεν έλεγε απολύτως τίποτα κι αυτό αποδείχτηκε στη συνέχεια, όπου ο Λεντέι με 18 πόντους ήταν ο παίκτης, που κράτησε τον Ολυμπιακό στον αφρό. Στη συνέχεια οι επιθέσεις των δύο αντιπάλων, πήραν επιτέλους μπρος και το 51-47, έδειχνε πως βλέπαμε λίγο μπάσκετ. Ο Ολυμπιακός έμοιαζε πιο τακτοποιημένος στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο ΠΑΟ στηριζόταν στις ατομικές εμπνεύσεις των παικτών του. Το 55-51, ύστερα από 30 λεπτά κρατούσε αμείωτο το ενδιαφέρον για τον νικητή του αγώνα. \

Στο τελευταίο δεκάλεπτο φάνηκε προς στιγμής, πως οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες φυσικές δυνάμεις. Ο Ολυμπιακός έπαιζε μεν πιο ορθολογικά, όμως στα μετόπισθεν δεν είχε τα πόδδια για ν’ακολουθήσει παίκτες τύπου Παππά ή Καλάθη. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το σκορ να είναι στο 66-59 πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ντέρμπι. Οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν πει την τελευταιο τους λέξη, όμως τα άστοχα σουτ των Σπανούλη και Τίμα, έβαλαν πρόωρο τέλος στην υπόθεση-νίκη. Το 79-70 δίνει ένα μικρό προβάδισμα στον Παναθηναϊκό για το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-29, 55-51, 79-70