Στο φιλικό παιχνίδι που ακολούθησε την μαγική βραδιά του Βασίλη Σπανούλη, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την Αρμάνι με 57-50 στο ΣΕΦ.

Ολυμπιακός σαν… πέρσι

Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στην εκκίνηση της αναμέτρησης, με το σκορ να είναι μόλις στο 2-2 στο 4′ και την αστοχία να κυριαρχεί. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που προσπάθησε να ανοίξει τη διαφορά και στο 5′ προηγήθηκε με 6-2. Δύο συνεχόμενα τρίποντα των Λαρεντζάκη και Πίτερς έστειλαν τους «ερυθρόλευκους» στο 14-3, «τρέχοντας» σερί 6-0. Δύο βολές στο 7′ διαμόρφωσαν το 16-3, με την Αρμάνι να μένει χωρίς σκορ για περίπου 5 λεπτά στο ματς. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την ομάδα του Μπαρτζώκα μπροστά με +11 (20-9).

Αφυπνίστηκε η Αρμάνι, αλλά κράτησαν οι «ερυθρόλευκοι»

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου ο Μίροτιτς έγραψε το 20-11, με την απάντηση του Ολυμπιακού να είναι άμεση και στο 13′ να γράφει το 24-11, στέλνοντας εκ νέου τη διαφορά στο +13. Η συνέχεια άνηκε όμως στην ιταλική ομάδα, που ανέβασε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και «έτρεξε» ένα επιμέρους 5-13, κάνοντας στο σκορ στο 15′ 29-24. H oμάδα του Μπαρτζώκα στο φινάλε της δεύτερης περιόδου αφυπνίστηκε και με τρίποντο του Κάνααν πήρε και πάλι διαφορά 8 πόντων (37-29), σκορ που ολοκληρώθηκε το δεύτερο δεκάλεπτο.

Φιλική ήττα σε τρία δεκάλεπτα

Η αστοχία κυριάρχησε και στην έναρξη της τρίτης περιόδου, με τις ομάδες να μην μπορούν να βρουν εύκολα πόντους και την Αρμάνι στο 23′ να μειώνει σε 39-33. Ο Ολυμπιακός «κόλλησε» και πάλι στην επίθεση και η ομάδα του Μεσίνα βρήκε την ευκαιρία να ανεβάσει την πίεση στην άμυνα και να πλησιάσει ακόμα περισσότερο στο 24′ (41-37), με πρωταγωνιστή τον Σιλντς. Το σερί της Αρμάνι συνεχίστηκε και στο 25′ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 41-42. Ο Ουόκαπ με τρίποντο στο 26′ έδωσε και πάλι προβάδισμα με 44-42 στον Ολυμπιακό, με την Αρμάνι όμως με επιμέρους 9-2 να περνάει μπροστά με 46-51 με τον Χάινς. Ο Μίροτιτς με 2/2 βολές στο 29′ έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +11 (46-57), με το ματς να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 50-57.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 37-29, 50-57