Ο Ολυμπιακός μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, λύγισε τον εξαιρετικό Παναθηναϊκό στο θρίλερ του ΣΕΦ (72-70) και πλέον βρίσκεται μια νίκη πριν από την κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Σε ένα παιχνίδι-θρίλερ σε όλο το 40λεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει το 2-1 στη σειρά των τελικών, χάρη στο καλάθι της Εβίνας Σταμάτη, 6 δεύτερα πριν από το τέλος. Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη πήρε κεφάλι στη σειρά των τελικών και στον δεύτερο τελικό της σειράς, στο κλειστό «Π.Γιαννακόπουλος» να να πάρει τον τίτλο, την ίδια στιγμή που η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη θέλει να στείλει τη σειρά σε τρίτο -και τελευταίο- τελικό στη σειρά.

Το φινάλε του αγώνα ήταν… τρελό, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 65-69 χάρη σε βολές της Μόργκαν. Η Κόστοβιτς με γκολ-φάουλ μείωσε σε 68-69 και κράτησε τον Ολυμπιακό μέσα στο παιχνίδι. Η Ριντ αστόχησε στη συνέχεια και η Σταμάτη με 2 βολές, 35” για το τέλος του αγώνα έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 70-69. Η Χατζηνικολάου κέρδισε φάουλ στα 17” για το τέλος και με 1/2 βολές έγραψε το 70-70.

Η Σταμάτη ανέλαβε την ευθύνη για την τελευταία φάση και με λέι απ στα 6” για το τέλος έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 72-70. Στην τελευταία επίθεση η Χατζηνικολάου διέσχισε το γήπεδο, πάσαρε στον Ριντ, η οποία σκόραρε, όμως το καλάθι θεωρήθηκε εκπρόθεσμο, έπειτα από διαβουλεύσεις των διαιτητών και αφού είδαν τη φάση, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει τη νίκη στο τέλος, η οποία του έδωσε προβάδισμα κατάκτησης του τίτλου.

Η Στέφανι Κόστοβιτς με 19 πόντους και 11 ριμπάόυντ ήταν κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια και αποτέλεσε το σημείο αναφοράς του Ολυμπιακού στον πρώτο τελικό, με την Άννα Νίκη Σταμολάμπρου να ακολουθεί με 16 πόντους και 4 ασίστ. Σημαντική και η παρουσία της Εβίνας Σταμάτη με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από τον Παναθηναίκό το μεγάλο παιχνίδι της Κόλμπι Μόργκαν με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ δεν αρκούσε, με την Ριντ να προσθέτει 14 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Η Λολίτα Λύμουρα μέτρησε 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ η Γέλενα Λεουτσάνκα έμεινε στα… ρηχά με 4 πόντους 2/10 σουτ, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ντεμπούτο για ητν Όλγα Χατζηνικολάου με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, με την έμπειρη αθλήτρια να μετράει 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Κι όλα αυτά σε ένα παιχνίδι με τρομερή ένταση από τα πρώτα λεπτά. Είναι χαρακτηριστικό πως πριν από το τέλος του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός κατέθεσε ένσταση, κάνοντας λόγο για αντικανονική συμμετοχή της Όλγας Χατζηνικολάου στον πρώτο τελικό της σειράς. Με το πέρας του αγώνα ακολούθησε ακόμα μια ένσταση. Αυτή τη φορά από την πλευρά του Παναθηναϊκού, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα για το τελευταίο καλάθι της Τσάστιντι Ριντ που δεν μέτρησε.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 32-32, 49-46, 72-70.