Μπροστά σε 150 θεατές ο Ολυμπιακός βρήκε δύναμη, αντέδρασε, έφτιαξε την ψυχολογία του από τα μακρινά σουτ και απέναντι σε έναν άδειο από ενέργεια Παναθηναϊκό πήγε σε ένα άνετο 87-54 και απέχει πλέον μια νίκη από το πρωτάθλημα.

Με φόρα από την περιφέρεια ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση από την έναρξη της αναμέτρησης, με τις «ερυθρόλευκες» να δίνουν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, να τρέχουν σε κάθε ευκαιρία και να είναι εξαιρετικά εύστοχες από την περιφέρεια. Η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε με 7-3 στο 3′, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 7-6 στο 4′, αλλά τις «πράσινες» να «κολλάνε» στην επίθεση, να έχουν βεβιασμένες επιλογές και τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα σερί 15-0, να έχουν 4/5 τρίποντα και να φτάνουν στο 8′ στο 22-5, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 22-6.

Επέβαλε τον ρυθμό του και έφτασε στο +18

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η δεύτερη περίοδος, με τις «ερυθρόλευκες» να πιέζουν σε όλο το γήπεδο, τον Παναθηναϊκός να μην μπορεί να βρει λύσεις στην επίθεση, με τις παίκτριες του Ζίμπαρτς να διατηρούν τον ίδιο ρυθμό και μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός ανέβαζε σταδιακά τη διαφορά, έφτασε στο 14′ για πρώτη φορά στο +21 (30-9), με το «τριφύλλι» να «τρέχει» στη συνέχεια ένα μικρό σερί, να ρίχνει το ματς στο -16 (32-16) στο 18′, αλλά τις «ερυθρόλευκες» να πατάνε και πάλι το γκάζι να ξεφεύγουν με +23 (39-16) στο 19′, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 43-21.

Στο ίδιο μοτίβο και… Μπουντούρη

Με την εκκίνηση της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός και πάλι χάρη στην τρομερή ευστοχία του έξω από τα 6,75μ. (8/16 τριπ.), με την Σταμολάμπρου στο 22′ να διαμορφώνει το 49-22 στην αναμέτρηση, στη μεγαλύτερη διαφορά ως τότε στο ματς. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια, βρήκε λύσεις την επίθεση μετά από αρκετή ώρα στο παιχνίδι και με σερί 8-0 κατάφερε στο 25′ να διαμορφώσει το 49-29. Οι «πράσινες» βρήκαν πρωταγωνίστρια στο πρόσωπο της Μπουντούρη, που έδωσε λύσεις και με νέο τρίποντο μείωσε σε 49-32 στο 26′, αυξάνοντας το σερί στο 11-0. Η Ελληνίδα σέντερ ήταν σε πολύ καλή μέρα, έφτασε τους 11 πόντους με 3/4 τρίποντα, με το «τριφύλλι» να μειώνει σε 54-39 στο 29′, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 58-39, χάρη σε σερί 4-0 του Ολυμπιακού στο φινάλε.

Τυπική διαδικασία και 3-2

Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με αυτό των τελευταίων λεπτών της τρίτης περιόδου στην εκκίνηση του τέταρτου δεκαλέπτου, με τις «ερυθρόλευκες» να πηγαίνουν και πάλι στο +21 (62-41) στο 32′. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά και μείωσε σε 62-45 στο 34′, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με πρωταγωνίστρια την Σπυριδοπούλου, που έφτασε τους 7 πόντους και έδωσε προβάδισμα στις γηπεδούχες με 73-45 στο 36′. Το παιχνίδι είχε ουσιαστικά κριθεί, με το τελικό 87-54 να «σφραγίζει» τη νίκη του Ολυμπιακού και το 3-2 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 22-6, 43-21, 58-39, 87-54