Παρότι βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 20 πόντους από τον Παναθηναϊκό στον τρίτο τελικό, ο Ολυμπιακός έκανε επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (86-83), κατακτώντας τον τίτλο του πρωταθλητή!

Το ματς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει σαφώς πιο δυνατά, παίρνοντας προβάδισμα με 8-2. Η Σταμολάμπρου μείωσε προσωρινά για τον Ολυμπιακό, αλλά οι «πράσινες» είχαν τρομερά ποσοστά ευστοχίας, φτιάχνοντας διψήφια διαφορά (6-16) για πρώτη φορά στο ματς, χάρη σε λεί απ της Κάρτερ. Η Γκούσταφσον μείωσε σε 21-30, ενώ η Νικολοπούλου με buzzer-beater τρίποντο διαμόρφωσε το 24-33 της πρώτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς καλάθι στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου και ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε, φτιάχνοντας σερί 9-0 και εκτοξεύοντας την υπέρ του διαφορά στο +18 (24-42). Με την Γκούσταφσον να «τραβάει το κουπί» επιθετικά για τις γηπεδούχες, ο Ολυμπιακός πλησίασε στους 10 (40-50), πριν οι φιλοξενούμενες πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13ών πόντων (42-55), έχοντας για μεγαλύτερο «όπλο» τους την τρομερή επιθετική τους παραγωγικότητα (18/23 δίποντα και 5/9 τρίποντα).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις Χριστινάκη και Πότερ να σκοράρουν για τον Παναθηναϊκό, κάνοντας το 42-59, ενώ η Παυλοπούλου με τρίποντο στη λήξη του χρόνου επίθεσης, έκανε το 45-64. Η Αγιούσο απάντησε άμεσα με δικό της τρίποντο, ενώ ο Ολυμπιακός από εκείνο το σημείο και έπειτα βελτιώθηκε κατακόρυφα σε επίθεση και άμυνα, παίρνοντας το μομέντουμ και φτιάχνοντας σερί 24-8, πλησιάζοντας σε «απόσταση αναπνοής» (69-72) με τη λήξη του δεκαλέπτου, χάρη σε ένα ακόμα τρίποντο της Αγιούσο, αυτή τη φορά σε νεκρό χρόνο!

Ο Ολυμπιακός έχασε τον ρυθμό τους στην επίθεση και δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε πόντο στα πρώτα 2 λεπτά της τέταρτης περιόδου, ενώ η Χριστινάκη με 5 συνεχόμενους δικούς της πόντους χάρισε ξανά «απόσταση ασφαλείας» στον Παναθηναϊκό (69-77). Ωστόσο, οι γηπεδούχες έσφιξαν ξανά την άμυνά τους, ισοφαρίζοντας σε 77-77 με σερί 8-0.