Ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτος κόντρα στον ΠΑΟΚ για την 15η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ Γυναικών και πήρε εύκολα τη νίκη με 82-61, διευρύνοντας το αήττητο σερί του.

Αρκετά νευρικές ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, κάτι που επηρέασε σημαντικά την παραγωγικότητά τους. Χαρακτηριστικό είναι ότι είχαν πετύχει μόλις από δύο πόντους η κάθε μία στα πέντε πρώτα λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έγινε πιο αποτελεσματικός κυρίως με προσπάθειες της Μάντεν και έδειχνε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως ο Ολυμπιακός έκανε ένα ξέσπασμα στο φινάλε της πρώτης περιόδου, βρήκε μακρινά σουτ από τις Πλουφ και Σταμάτη, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 19-16.

Οι γηπεδούχες βελτιώθηκαν στο αμυντικό κομμάτι κι αυτό το στοιχείο τους επέτρεψε να κυριαρχήσουν στο παρκέ, κρατώντας στο μηδέν την ομάδα της Θεσσαλονίκης στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου. Έτσι ο Ολυμπιακός έφθασε στο +8 (24-16) και στο 16’ πήρε για πρώτη φορά στο παιχνίδι διψήφια διαφορά με το 31-21. Οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν διατηρήσουν το προβάδισμά τους σ’ αυτά τα επίπεδα, πηγαίνοντας μέχρι και το +11 (37-26), με τις Μάντεν και Καρλάφτη να μειώνουν απλώς για το 37-29 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Ολυμπιακό να είναι αρκετά άστοχος επιθετικά και τον ΠΑΟΚ να βρίσκει λύσεις με την Μάντεν, η οποία με διαδοχικά καλάθια μείωσε σε 39-34 στο 23’. Εκεί οι «ερυθρόλευκες» πάτησαν… γκάζι και γρήγορα έτρεξαν σερί 8-0, με το οποίο βρέθηκαν στο +13 (47-34) στα μισά της τρίτης περιόδου. Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς είχε ένα εξαιρετικό διάστημα ταυτόχρονα σε άμυνα και επίθεση, κάτι που έκρινε και την αναμέτρηση. Στο 28’ ο Ολυμπιακός πήγε τη διαφορά πάνω από τους είκοσι (59-38) και εν τέλει ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +24 (66-42), έχοντας επιμέρους 29-13 στην περίοδο αυτή.

Μετά την εντυπωσιακή απόδοση του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο, το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελειώσει και το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η μεγάλη διαφορά των γηπεδούχων έφερε μία χαλάρωση, ενώ επέτρεψε και στον Ζίμπαρτς να ανοίξει περισσότερο το ροτέισιον. Οι «ερυθρόλευκες» έφθασαν στο +24 (70-46) στο 32′ και μετά έριξαν ταχύτητα, με τον ΠΑΟΚ να κατεβάζει τη διαφορά κάτω από τους είκοσι άμεσα (70-51, 34′). Ο «δικέφαλος» ανέβασε την παραγωγικότητά του στην επίθεση, αλλά πλέον ήταν αργά και σε συνδυασμό με την ικανότητα του Ολυμπιακού στο σκοράρισμα δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι, με το 16-19 της τέταρτης περιόδου να διαμορφώνει το τελικό 82-61.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-29, 66-42, 82-61