Παίζοντας τόσο-όσο ο Παναθηναϊκός νίκησε το μαχητικό Μαρούσι χωρίς να ανεβάσει ταχύτητα (82-71) και παράλληλα ξεκούρασε τους βασικούς ενόψει Μπάγερν.

Νίκη με χαρακτηριστική άνεση για τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα της Basket League. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 82-71, του Αμαρουσίου στην αυλαία της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, με τον Εργκίν Αταμάν να έχει την ευκαιρία να ξεκουράσει παίκτες (άφησε εκτός εξάδας τον Ερνάνγκομεθ, αγωνίστηκε ελάχιστα ο Σλούκας) αλλά και να δώσει ευκαιρίες σε όλους.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Παναθηναϊκού ήταν οι Λευτέρης Μαντζούκας και Μάριους Γκριγκόνις με 12 πόντους , ενώ από πλευράς Αμαρουσίου κορυφαίος ήταν ο Σακούρ Τζούστον με 19 πόντους, ενώ από 11 πόντους πρόσθεσαν οι Γιαννόπουλος και Λούκοβιτς.

«Ζεστός» Τζούστον, εξαιρετικό Μαρούσι

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την αναμέτρηση θέλοντας να επιβάλλει τον ρυθμό του, με γρήγορες επιθέσεις και πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας. Ο Γκριγκόνις ήταν «ζεστός», αλλά το Μαρούσι ξεκίνησε ακόμα καλύτερα και με τους Τζούστον και Ραντούλιτσα να σκοράρουν με χαρακτηριστική άνεση κατάφερε να προηγηθεί λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο. Με το δεύτερο τρίποντό του ο Γκριγκόνις έκανε το 10-9, αλλά ο Ραντούλιτσα με τον πέμπτο του πόντο (και 7 του Τζούστον), έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα των βορείων προαστίων.

Ο Αταμάν σε έξαλλη κατάσταση, απέσυρε τον Μαντζούκα και έβαλε στο παρκέ τον Μπαλτσερόφσκι μαζί με τον Λεσόρ, ο Λιθουανός πέτυχε και τρίτο τρίποντο και το σκορ έγινε 13-11. Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καθόλου σοβαρός, έμοιαζε να μην έχει συγκέντρωση και λόγω των κακών του επιλογών στην επίθεση, έδωσε το δικαίωμα στο Μαρούσι να προσπεράσει με 13-16, πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με εντυπωσιακό τρίποντο του Χιλ και με τον Λούκα Βιλντόζα να επιχειρεί ένα «τρελό» coast to coast, να πετυχαίνει το γκολ-φάουλ κερδίζοντας και το χρονόμετρο και να κάνει το 16-16.

Ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι (31-13) και… εξαφανίστηκε

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βρει τον τρόπο για να ξεφύγει και με καλάθια του Μαντζούκα, αλλά και με ένα τρίποντο του Καλαϊτζάκη, στο πρώτο δίλεπτο, κατάφερε να πάρει προβλάδισμα 6 πόντων, 23-17, τη στιγμή που όλο του παιχνίδι του Αμαρουσίου περνούσε συνεχώς από τα χέρια του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα. Ήταν ξεκάθαρο ότι ο Παναθηναϊκός ήθελε να ανεβάσει ρυθμούς και το κατάφερε. Μαντζούκας και Αντετοκούνμπο έδιναν λύσεις για τον Παναθηναϊκό, ο Λεσόρ πήγε τη διαφορά στο +11, 34-23. Από εκεί και έπειτα όλο το ματς ήταν ο Κώστας Αντετοκούνμπο. Με συνεχόμενα καρφώματα του Έλληνα σέντερ η διαφορά έφτασε στο +17, 42-25 και το ημίχρονο να «κλείνει» στο 47-29.

Άνοιξε το rotation, μέσα και ο Σαμαντούροβ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μπαλτσερόφσκι να είναι εντυπωσιακός και με 4 προσωπικούς του πόντους να γράφει το 51-29, ανεβάζοντας όλο και περισσότερο τη διαφορά. Οι «πράσινοι» δεν ήταν διατεθειμένοι να σηκώσουν το πόδι τους από το γκάζι, έτρεχαν στο ανοιχτό γήπεδο σε κάθε ευκαιρία και στο 25’ το σκορ ήταν 61-35. Στα επόμενα πέντε λεπτά το μπάσκετ έγινε λίγο… άναρχο, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να βγάλει κάποιες εντυπωσιακές φάσεις και τον Δημήτρη Μωραίτη με ένα εντυπωσιακό τρίποντο στη λήξη τη περιόδου να κάνει το 69-45. Η τέταρτη και τελευταία περίοδος άρχισε όπως τελείωσε η τρίτη, με τρίποντο του Μωραίτη και τον Εργκίν Αταμάν να ρίχνει στο παρκέ τον Αλέξανδρο Σαμαντούροφ, ο οποίος είχε αγωνιστεί και το προηγούμενο Σάββατο με τη φανέλα του Πανερυθραϊκού, για το πρωτάθλημα της Elite League.

Αποβολές για Αντετοκούνμπο και Λούκοβιτς

Και πάνω που όλα κυλούσαν ομαλά ήρθε η έκρηξη του Κώστα Αντετοκούνμπο έπειτα από διεκδίκηση της μπάλας με τρεις παίκτες του Αμαρουσίου. Με το σκορ στο 76-53 και ενώ απέμενα 5:20 λεπτά για το τέλος του αγώνα ο Μάρκο Λούκοβιτς προσπάθησε να πάρει τη μπάλα από τα χέρια του Αντετοκούνμπο και αυτό επέφερε τη σύρραξη. Με τη παρέμβαση των ψυχραιμοτέρων η «φωτιά» έσβησε αμέσως με τους διαιτητές όμως να αποβάλλουν τους δύο παίκτες. Μαζί με τους δύο παίκτες αποβλήθηκε και ο team manager της ομάδας του Αμαρουσίου, Βαγγέλης Παπαδόπουλος, ο οποίος βρέθηκε μέσα στο παρκέ κατά τη διάρκεια του επεισοδίου. Στα τελευταία λεπτά, διαδικαστικού χαρακτήρα, ο Παναθηναϊκός έριξε ρυθμό με το τελικό 82-71 να έρχεται φυσιολογικά.

Τα Δεκάλεπτα: 16-16, 47-29, 69-45, 82-71