Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού για δεύτερη φορά φέτος στην Α1 Μπάσκετ Γυναικών (81-76) και κλείδωσε το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Με όπλο την σπουδαία άμυνα στην τέταρτη περίοδο και τη δράση των ψηλών του, ο Ολυμπιακός γύρισε από το -8 του 25′ και πανηγύρισε σπουδαία νίκη επί του Παναθηναϊκού (81-76) στο “Παύλος Γιαννακόπουλος” για την Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

Η Εβίνα Σταμάτη και η Αγγελική Νικολοπούλου κράτησαν όρθιο τον Ολυμπιακό για τρεις περιόδους, πριν πάρει την σκυτάλη η Άννα Σπυριδοπούλου στο τελευταίο δεκάλεπτο και γείρει την πλάστιγγα οριστικά υπέρ των φιλοξενούμενων.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Μάρτιν Ζίμπαρτς κλείδωσε το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Α1 Μπάσκετ Γυναικών. Μαζί έκανε το 2-0 στη regular season απέναντι στον Παναθηναϊκό, προβάδισμα μείζονος σημασίας για την post season δεδομένου ότι ο τίτλος κρίνεται στις 4 νίκες.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τον ενθουσιασμό που υπήρχε από τον κόσμο στις εξέδρες, υποχρέωσε τον Ολυμπιακό σε διαδοχικά λάθη και πήρε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά. Οι παίκτριες του Μάρτιν Ζίμπαρτς ήταν επιπόλαιες στη διαχείριση των κατοχών τους, χάρη στη Μισέλ Πλουφ όμως έμειναν κοντά μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (17-15 στο 10′). Το επόμενο πεντάλεπτο ήταν ομολογουμένως κάκιστο, από αμφότερες τις ομάδες. Τα πολλά άστοχα σουτ και τα λάθη δεν βοήθησαν στον ρυθμό της αναμέτρησης, με τις πράσινες να διατηρούν βέβαια το προβάδισμα (21-19 στο 15′). Τα τρίποντα της Εβίνας Σταμάτη από εκείνο το σημείο κι έπειτα βοήθησαν τον Ολυμπιακό να “ξεκολλήσει” στην επίθεση, αλλά όσο η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου ήταν άστοχη (0/4 σουτ στο ημίχρονο) οι ερυθρόλευκες δεν μπορούσαν να πάρουν τα ηνία. Εν τέλει, το πρώτο μέρος έκλεισε στο +5 (36-31) για τον Παναθηναϊκό, χάρη σε τρίποντο που σημείωσε η Φεϊόντα Φιτστζέραλντ σχεδόν με την εκπνοή του χρόνου.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Αγγελική Νικολοπούλου πήρε την σκυτάλη από την Εβίνα Σταμάτη ως η πλέον συνεπής παίκτρια του Ολυμπιακού στην επίθεση. Γι αυτό μάλιστα, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το 30ό λεπτό τη διαφορά -σχετικής- ασφαλείας που είχε. Το τριφύλλι ήταν εξαιρετικό στην αρχή του δεκαλέπτου, έφτασε μέχρι το +8 (44-36 στο 25′), αλλά η Αγγελική Νικολοπούλου έκανε τη δουλειά προκειμένου η ομάδα του Μάρτιν Ζίμπαρτς να μειώσει στον πόντο (57-56 στο 30′).

Με την ψυχολογία των πρασίνων να είναι εύθραυστη, δεδομένου ότι η διαφορά είχε εξανεμιστεί, η Άννα Σπυριδοπούλου πήρε την επιθετική μπαγκέτα για τον Ολυμπιακό έκανε τη διαφορά. Με επτά διαδοχικούς δικούς της πόντους, οι φιλοξενούμενες έφεραν τα πάνω κάτω κι έφτασαν μέχρι το +6 (61-67) με πέντε λεπτά για το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός είχε πλέον πρόβλημα τόσο επιθετικό όσο κι αμυντικό, το οποίο δεν λύθηκε μέχρι το φινάλε. Η Σεκόια Χολμς και η Φεϊόντα Φιτστζέραλντ πήραν πρωτοβουλίες, πήγαν σε προσωπικές φάσεις, αλλά δεν έφταναν για το τριφύλλι. Ο Ολυμπιακός διατηρήθηκε σε θέση οδηγού μέχρι το φινάλε και πήρε τη νίκη – χρυσάφι για τη συνέχεια της Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης – Τσολάκος – Ζακεστίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 36-31, 57-56, 76-81.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Με δύο αγωνιστικές να απομένουν για το τέλος της regular season, ο Παναθηναϊκός θα παίξει με ΠΑΟΚ (εντός) και Χανιά (εκτός), ενώ ο Ολυμπιακός έχει τους αγώνες με Ελευθερία Μοσχάτου (εντός), Νίκη Λευκάδας (εκτός) και Χανιά (εξ αναβολής, εντός).