Στα ματς του ΟΑΚΑ ήταν… εκεί κι αυτό έφτανε στον Παναθηναϊκό για να περάσει το Περιστέρι (81-67), έστω κι αν βρίσκεται στα χειρότερα του. Πλέον οι «πράσινοι» κόντρα στον Ολυμπιακό κυνηγούν υπερβάσεις.

Ένα δεκάλεπτο αρκούσε στον Παναθηναϊκό, για πάρει το Game 5 απέναντι στο ανταγωνιστικό Περιστέρι, να κάνει το 3-2 στη σειρά και να προκριθεί στους τελικούς της Basket League. Οι «πράσινοι»… ξέσπασαν στην 3η περίοδο, έπαιξαν πολύ αποτελεσματική άμυνα, βρήκαν έναν επιθετικό πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Δημήτρη Αγραβάνη και «καθάρισαν» τη σειρά των ημιτελικών, απέναντι σε μια ομάδα που τους έβαλε πολύ δύσκολα, τόσο κατά τη διάρκεια της σεζόν, όσο και στα πλέι οφ. Έτσι, το σύνολο του Χρήστου Σερέλη ετοιμάζεται πλέον για τον 1ο τελικό του πρωταθλήματος απέναντι στον Ολυμπιακό (4/6, 21:00 στο ΣΕΦ) και ψάχνει… υπερβάσεις.

Το δίδυμο Μάριους Γκριγκόνις – Δημήτρης Αγραβάνης ήταν αυτό που οδήγησε το «τριφύλλι» στους τελικούς της λίγκας. Ο Λιθουανός γκαρντ – φόργουορντ ήταν για άλλο ένα παιχνίδι πολύ δραστήριος, με τις περισσότερες μπάλες να περνούν από τα χέρια του και τελείωσε το ματς με 16 πόντους (4/5 τρίποντα) και 5 ασίστ. Από την μεριά του, ο «Άγρα» βοήθησε αμυντικά στη 2η περίοδο και γι’ αυτό επιλέχθηκε να αρχίσει στην επανάληψη. Ο διεθνής φόργουορντ παρέμεινε συνεπής αμυντικά, ενώ σημείωσε και 13 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο, όταν ο Παναθηναϊκός πάτησε… το γκάζι. Ο Αγραβάνης μέτρησε συνολικά 15 πόντους με 7/11 προσπάθειες και 4 ριμπάουντ, με τον Αρτούρας Γκουντάιτις (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 κοψίματα) και τον Ματέους Πονίτκα (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) να τον ακολουθούν.

Στην αντίπερα όχθη, ο Σιλβέν Φρανσίσκο είχε 15π. στο πρώτο ημίχρονο, αλλά «σίγησε» στην επανάληψη (τελείωσε το ματς με 16π., 4ρ., 7ασ.) και αυτό έκανε κακό στο Περιστέρι, καθώς συνδυάστηκε και με την αρνητική εμφάνιση του Μάρκους Ντένμον (4π. με 1/7 εντός πεδιάς). Δεν αρκούσε στον Βασίλη Σπανούλη η σχεδόν «διπλή» εμφάνιση του Μίρο Μπίλαν (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και πλέον η ομάδα των δυτικών προαστίων στρέφεται στα ματς με τον ΠΑΟΚ για τους μικρούς τελικούς της Basket League.

Μπήκε καλύτερα στο Game 5 ο Παναθηναϊκός, έντονος εκνευρισμός με τις διαιτητικές αποφάσεις

Ο Χρήστος Σερέλης ξεκίνησε το Game 5 με τους Λευτέρη Μαντζούκα – Ντέρικ Ουίλιαμς μαζί στην πεντάδα, ζητώντας από τον Έλληνα φόργουορντ να αναλάβει το μαρκάρισμα του Μάρκους Ντένμον. Οι «πράσινοι» πήραν τα ηνία (14-6 στο 4′), με τον Μάριους Γκριγκόνις να ελέγχει -σχεδόν- όλες τις επιθέσεις (5π., 2ασ.). Αντιθέτως, η ομάδα των δυτικών προαστίων δεν μπορούσε να βρει σκορ από το δίδυμο των γκαρντ της και η διαφορά «φλέρταρε» με διψήφιες τιμές (19-10 στο 7′). Η διαιτητική τριάδα (Κορομηλάς, Τσολάκος, Μαλαμάς) τα έκανε… μαντάρα, καθώς μέτρησε σε πρώτη φάση ένα εκπρόθεσμο τρίποντο του Ντένμον και προκάλεσε εκνευρισμό στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων. Το σουτ -μετά το challenge του Σερέλη- τελικά δεν μέτρησε, αλλά το Περιστέρι πήρε τα… πάνω του μέσα από αυτή την αναστάτωση και «ροκάνισε» την απόσταση (23-17 στο 10′).

Επέστρεψε από το -12 το Περιστέρι, Γκριγκόνις vs Φρανσίσκο στο παρκέ του ΟΑΚΑ

Η ομάδα των δυτικών προαστίων δεν είχε ρυθμό πίσω από τα 6,75μ. (1/6 3π.) στα πρώτα λεπτά, σε αντίθεση με τον ορεξάτο Γκριγκόνις, ο οποίος με δύο σουτ πίσω από τη γραμμή του τριπόντου δημιούργησε αρχικά το πρώτο διψήφιο προβάδισμα της αναμέτρησης (28-17 στο 12′) και στη συνέχεια το +12 για τους γηπεδούχους (34-22 στο 15′ με 11π. του Λιθουανού). Σταδιακά, όμως, τα δεδομένα άλλαξαν άρδην. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πιο αποτελεσματική άμυνα, βρήκαν αυτοπεποίθηση και σκορ με μεγάλα σουτ, ενώ και βελτίωσαν τα ποσοστά τους (4/9 3π.). Παράλληλα, ο Σιλβέν Φρανσίσκο έφτασε τους 13 πόντους (3/3 3π.) και η διαφορά έπεσε γρήγορα (36-28 στο 17′). Το «πράσινο black out», που συνδυάστηκε ακόμα και με χαμένα λέι απ, τιμωρήθηκε και οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη με 12-2 επιμέρους σκορ επέστρεψαν στο do or die ματς (36-34 στο 19′ από τον πολύτιμο Χάμερ). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στο καλάθι (41-39 στο 20′), με το παιχνίδι να μοιάζει ξανά σαν μια… μονομαχία του Γκριγκόνις (13π. με 5/6 σουτ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα) με τον Φρανσίσκο (15π. με 5/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).

«Πράσινο ξέσπασμα» με πιο σφιχτή άμυνα και… Αγραβάνη

Στην επανάληψη το «τριφύλλι» έσφιξε αμυντικά και πήρε τον έλεγχο. Η ομάδα του κόουτς Σερέλη κράτησε το Περιστέρι για σχεδόν 5′ χωρίς σκορ και με ένα 12-0 σερί έφτασε για πρώτη φορά στο +14 (53-39 στο 25′ με διαδοχικά 3π. του Γκριγκόνις και του Πονίτκα). Στη συνέχεια, ο Δημήτρης Αγραβάνης, που έδινε πολλές λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ, ευστόχησε σε ένα τρίποντο στο φινάλε των 24” για το 56-41 στο 26′. Ο «Άγρα» ήταν κομβικός, έκλεψε μια μπάλα στο 28′ και με κάρφωμα στο ανοιχτό γήπεδο (60-44) έγινε διψήφιος, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν «απαντήσεις». Έτσι, το «πράσινο ξέσπασμα» μέσα από την αμυντική προσήλωση και τον σούπερ Αγραβάνη (13π. στην 3η περίοδο) έδωσαν στους γηπεδούχους ένα πολύ σημαντικό +16 στο 30′ (64-48).

Το «τριφύλλι» διαχειρίστηκε το προβάδισμά του και προκρίθηκε στους τελικούς

Ο Μάρκους Ντένμον κινούταν σε… ρηχά νερά σε όλο το ματς, ο Φρανσίσκο έχανε το ένα σουτ μετά το άλλο και το σκηνικό δεν άλλαζε στο παρκέ του ΟΑΚΑ (66-49 στο 33′). Με τη διαφορά σε υψηλές τιμές το τέμπο είχε πέσει και τίποτα δεν φαινόταν πως μπορούσε να αλλάξει (71-52 στο 35′). Το τρίποντο του Πάρις Λι «έσπασε» το φράγμα των 20π. (74-52 στο 36′) και από εκεί και έπειτα το παιχνίδι έμοιαζε με τυπική διαδικασία. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το ευρύ προβάδισμά τους (81-67 τελικό) και προκρίθηκαν στους τελικούς με τον Ολυμπιακό, με το Περιστέρι να ετοιμάζεται για τη σειρά των μικρών τελικών με τον ΠΑΟΚ. Να σημειώσουμε πως με 100” για το φινάλε ο Σερέλης άκουσε την… λαϊκή απαίτηση και έριξε στο ματς τον Νίκο Παππά, ο οποίος γνώρισε την αποθέωση.

Τα Δεκάλεπτα: 23-17, 41-39, 64-48, 81-67.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.