Το Περιστέρι παραμένει σταθερά μέσα στην τετράδα, καθώς επιβλήθηκε του Πανιωνίου εκτός έδρας (61-48). Περιπλέκεται η υπόθεση παραμονή για τους «κυανέρυθρους», τραυματίστηκαν οι Ουίλιαμ Χάτσερ και Ταϊρίκ Ντουρέν.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου με «όπλο» την άμυνά της και το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο (4-14 επιμέρους σκορ) πέρασε από το «Σοφία Μπεφόν», ανέβηκε στο 11-5 και συνεχίζει στην 4η θέση της Basket League. Από την άλλη, ο Πανιώνιος έχει ρεκόρ 6-10 (το ίδιο με τον Ηρακλή και την Λάρισα) και νιώθει την… καυτή ανάσα του Κολοσσού Ρόδου, του ΠΑΟΚ και του Άρη (ρεκόρ 5-11). Ο Ουίλιαμ Χάτσερ τραυματίστηκε και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο μέρος, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο χτύπησε και ο Ταϊρίκ Ντουρέν, που αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Στίβεν Γκρέι (15π.), με τον Μόουζες Κίνγκσλεϊ και τον ΜπιΤζέι Μπλέικ να κάνουν… θραύση μέσα στη ρακέτα με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ έκαστος. Από τους ηττημένος ξεχώρισαν οι Σαμάρντο Σάμιουελς (12π., 7ρ.) και Δημήτρης Βεργίνης (11π., 5ασ.).

Η πρώτη περίοδος ήταν ανταγωνιστική (19-21 στο 10′), όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο όλα άλλαξαν. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και ο «Ιστορικός» σημείωσε μόλις 4π. σε 10′. Έτσι, από το ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου είχε διψήφιο προβάδισμα (23-35 στο 20′). Τα άσχημα νέα για το Περιστέρι αφορούσαν τον τραυματισμό του Ουίλιαμ Χάτσερ, που λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους τραυματίστηκε και αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Η αστοχία ήταν… πρωταγωνίστρια και στην επανάληψη, όμως το Περιστέρι είχε τον απόλυτο έλεγχο (33-45 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου), με τον Στίβεν Γκρέι να μετράει 15 πόντους στο 30′ και τους Μόουζες Κίνγκσλεϊ – ΜπιΤζέι Μπλέικ να κυριαρχούν μέσα στη ρακέτα. Στην τελευταία περίοδο οι «κυανέρυθροι» δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς (39-50 στο 35′), με το Περιστέρι να φτάνει μέχρι το άνετο διπλό (48-61) και τον Πανιώνιο να έχει ως… επιπλέον πονοκέφαλο τον τραυματισμό του Ταϊρίκ Ντουρέν στο 33′.

Τα Δεκάλεπτα: 19-21, 23-35, 33-45, 48-61