Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του, επικράτησε του ΠΑΟΚ στο Παλατάκι με 70-63 και είναι με το ένα πόδι στους τελικούς του Μαΐου.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και πιο… συνεπής στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια για να παραμένει κοντά στο σκορ, πάλεψε όσο μπορούσε, όμως στο τέλος οι «ερυθρόλευκες» ήταν αυτές που πανηγύρισαν τη σπουδαία νίκη και σχεδόν «έκλεισαν» θέση για τους τελικούς.

Ο Δικέφαλος από την άλλη, με ρεκόρ 8-3 πλέον, θα παίξει το τελευταίο του «χαρτί» κόντρα στον Παναθηναϊκό την Τετάρτη στην Αθήνα.

Από πλευράς Ολυμπιακού η Κόστοβιτς με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ πραγματοποίησε μια εκπληκτική εμφάνιση, ενώ και οι Σταμολάμπρου και Σταμάτη συνέβαλαν τα μέγιστα σε αυτή τη σπουδαία νίκη. Από τον ΠΑΟΚ η Μάντεν με 12 πόντους και 6 ριμπαόυντ ξεχώρισε, ενώ και η Ακλ με 14 πόντους και 5 ριμπαόυντ έδωσε λύσεις.

Από το ξεκίνημα το παιχνίδι ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο και το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς. Ο Δικέφαλος έβρισκε λύσεις με την Μάντεν που δημιουργούσε αρκετά προβλήματα στην άμυνα των «ερυθρολεύκων», ενώ οι φιλοξενούμενοι είχε αρκετά καλά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75 και με τις Σταμάτη και Φοντέιν παρέμενε μπροστά στο σκορ (12-14).

Με τις Ντέιβις, Σπυριδοπούλου και Σταμολάμπρου ο Ολυμπιακός άρχισε να «χτίζει» μια καλή διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο (19-28), όμως ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια ανασυγκροτήθηκε, έπαιξε πιο συγκεντρωμένα και με πρωταγωνίστρια την Ακλ μπόρεσε και μείωσε (28-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν με μεγάλη ενέργεια και με τις Μάντεν, Ακλ και Σύρρα έφεραν το ματς στα ίσα (36-36). Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη των γηπεδούχων και με τις Σταμάτη και Σταμολάμπρου πήραν και πάλι «κεφάλι» στην αναμέτρηση (40-44) και με τις Κόστοβιτς και Φοντέιν να μπαίνουν στη εξίσωση του σκοραρίσματος το διατήρησαν ως το τέλος της περιόδου (47-52).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με… φόρα και στο τέταρτο δεκάλεπτο και διεύρυνε το προβάδισμα του (49-57), με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει λύσεις με τις Μάντεν, Καρλάφτη και Ακλ και να μειώνει στο τρίποντο (54-57). Οι «ερυθρόλευκες» αύξησαν και πάλι τη διαφορά στους 7 (54-61), με την Μάντεν να μειώνει από τη γραμμή των βολών (56-62). Η Μέιο μείωσε κι άλλο, με την Αλεξανδρή να απαντάει (58-64). Ο Ολυμπιακός είχε συμπληρώσει τα ομαδικά του φάουλ και οι «ασπρόμαυρες» κερδίζοντας φάουλ ακολουθούσαν σε απόσταση αναπνοής (60-64), όμως με ελάχιστο χρόνο να απομένει οι φιλοξενούμενες δεν επέτρεψαν στον Δικέφαλο να πλησιάσει περισσότερο, αντίθετα αύξησαν το προβάδισμα τους και πήραν τη σπουδαία νίκη με 63-70.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 28-34, 47-52, 63-70