Ο Ολυμπιακός… καρδιοχτύπησε απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών, βλέποντας το +19 του να γίνεται -1 στο 39′, όμως τελικά απέδρασε με το διπλό (63-61), χάρη σε ένα μεγάλο τρίποντο του Βαγγέλη Τζόλου.

Στο 4-1 ανέβηκαν οι Πειραιώτες (με ματς λιγότερο), που πέρασαν δύσκολα από την Πάτρα απέναντι στον Απόλλωνα (4-2 ρεκόρ). Το παιχνίδι άρχισε με καθυστέρηση 45′, καθώς οι γηπεδούχοι απέσυραν τη φανέλα με το Νο. 5 προς τιμήν του άλλοτε αρχηγού τους, Νίκου Αργυρόπουλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο από το πρώτο λεπτό, χάρη στην καλή άμυνά τους και πήγαν στο ημίχρονο με διψήφιο προβάδισμα (23-37 στο 20′). Στην τρίτη περίοδο τίποτα δεν άλλαξε δραματικά, με την άμυνα του Ολυμπιακού να δηλώνει παρούσα και να στέλνει το ματς στο +19 (35-54 στο 30′). Ωστόσο, η αντεπίθεση διαρκείας των γηπεδούχων στην τέταρτη περίοδο και το επιμέρους σκορ 24-4 μέχρι το 39′ δημιούργησε νεά δεδομένα στην αναμέτρηση, την οποία τελικά «καθάρισε» ο Βαγγέλης Τζόλος με ένα μεγάλο τρίποντο και 1/2 βολές στη συνέχεια (61-63).

Τα Δεκάλεπτα: 13-19, 23-37, 35-54, 61-63