Μετά τον ΠΑΟΚ, ο Ήφαιστος επικράτησε και του Άρη με 62-56, βάζοντας υποψηφιότητα για την “έκπληξη της Α1” για το φετινό πρωτάθλημα.

Η πρώτη περίοδος θα ξεχαστεί γρήγορα από την μνήμη όσον την παρακολούθησαν μιας και το θέαμα που πρόσφεραν οι δύο ομάδες μπορεί να χαρακτηριστεί ως… κακό.

Ο Άρης είχε προβλήματα στην επίθεση, με αστοχία και έλλειψη συνεργασιών, ενώ του έλειπε και το παιχνίδι με τους ψηλούς λόγω της απουσίας του ΜακΓκί.

Πολλά λάθη και από τον Ήφαιστο ο οποίος προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τον Διαμαντάκο χωρίς αποτέλεσμα.

Έτσι μετά από τρία λεπτά αγώνα το σκορ ήταν στο… 0-0, με το «γκολ» να έρχεται από τους φιλοξενούμενους. Οι αλλαγές που έκαναν οι δύο προπονητές δεν άλλαξαν ιδιαίτερα την εικόνα του αγώνα.

Όλα αυτά όμως μέχρι να… ζεσταθούν οι μηχανές και να πάρουν μπρος αφού από εκεί και πέρα οι νησιώτες κυριάρχησαν.

Τα δεκάλεπτα: 7-13, 25-32, 34-49, 56-62

Άρης (Βαγγέλης Αγγέλου): Τζόουνς 5, Κάιζερ 5, Βεργίνης, Μποχωρίδης 13 (2), Φλιώνης 5 (1), Μπελ 2, Νταλό 4, Χρηστίδης 1, Σλαφτσάκης 9 (1), Χάρις 9 (1), Αγγέλου 3 (1).

Ήφαιστος Λήμνου (Σ. Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10 (1), Μανωλόπουλος 10 (2), Μπρέιζελτον 5, Σμιθ, Σταμάτης , Διαμαντάκος 6, Χαριτόπουλος 4, Μούρτος 4, Γόντικας 13, Γαρέζος, Ουίγκινς 10 (1).