Το Περιστέρι μετά από ένα χορταστικό παιχνίδι κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Λαυρίου, επικρατώντας στο φινάλε με 89-87.

Αρκετή γρήγορος ήταν ο ρυθμός της αναμέτρησης στο ξεκίνημα με το Περιστέρι να αποκτά ένα μικρό προβάδισμα (6-3 στο 2’). Το Λαύριο ήταν πολύ εύστοχο από τα 6.75μ. (3/3τρ στο 3’), ωστόσο ο Ράγκλαντ ήταν αυτός που μεγάλωσε το προβάδισμα για την ομάδα του στο 4’ της πρώτης περιόδου (15-9). O Aμερικανός γκαρντ έφτασε γρήγορα τους 7π., ενώ η ομάδα των Δυτικών Προαστίων είχε 5/5σ. εντός πεδιάς. Η ομάδα του Κώστα Μέξα μείωσε σε 15-14 με ένα σερί 5-0 με τον ρυθμό να είναι φρενήρης και το σκορ πολύ υψηλό για τα χρονικά επίπεδα του αγώνα (18-16 στο 5’). Ο Χουγκάζ ανέλαβε δράση σε εκείνο το σημείο και με ένα προσωπικό σερί 9-0 έγραψε το 24-16 στο 7’, ενώ το Περιστέρι έδωσε συνέχεια στο σερί ανεβάζοντας την διαφορά τους 11π. (29-18 στο 8’). Οι δυο ομάδες εξακολουθούσαν να είναι αρκετά εύστοχες, ενώ το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (32-23).

Ο ρυθμός της αναμέτρησης παρέμενε γρήγορος, η δυο ομάδες έτρεχαν το γήπεδο, ενώ ο Μήτρου Λονγκ (11π.) διατηρούσε το προβάδισμα της ομάδας του (36-26 στο 12’). Το Λαύριο είχε σφίξει την άμυνα του, μειώνοντας πολύ γρήγορα σε 36-30 στο 15’ με τον Βασίλη Σπανούλη να έχει πολλά παράπονα από τους παίκτες του. Οι φωνές του Έλληνα τεχνικού φαίνεται πως αφύπνισαν τους παίκτες του, οι οποίοι έτρεξαν ένα γρήγορο σερί 6-0 για το 42-30 στο 16’. Σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε μια τρίποντη καταιγίδα από τις δυο ομάδες, με τον Κώστα Παπαδάκη να ευστοχεί σε δυο συνεχόμενα και τον Τζέιλεν Χαντς να απαντά για το 47-40 στο 19’. Το Περιστέρι ξεπέρασε τους 50π. πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (50-42) με τον Θόρντον να μειώνει με τρίποντο σε 50-45 πριν ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το Λαύριο μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με εμφανής διάθεση να πιέσει στην άμυνα με σκοπό να αποτρέψει τα εύκολα καλάθια για την ομάδα του Περιστερίου. Με ένα σερί 2-7 κατόρθωσε να φέρει το παιχνίδι στην ισορροπία (52-52 στο 24’) με τον ρυθμό να έχει πέσει αισθητά σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Κώστα Μέξα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 52-42 έπειτα από κάρφωμα του Γκρόμοβς, ενώ φαινόταν ότι έπαιζε με άλλη ψυχολογία στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου». Το προβάδισμα για το σύνολο της Λαυρεωτικής έφτασε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση στο +6 (57-63 στο 28’) μετά από καλάθι του Καστανέδα. Ο Κασελάκης με τρίποντο μείωσε στον πόντο για την ομάδα του (61-62 στο 29’), ωστόσο το Λαύριο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +4 (63-67).

Το Λαύριο στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου διατηρούσε το μικρό προβάδισμά του (66-69 στο 32′) με τον Ντάνγκουμπιτς να δίνει και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του για το 71-69 στο 33′. Ο Ουίλιαμς με τρίποντο έδωσε αέρα 5 πόντων στην ομάδα του (74-69 στο 34′), ωστόσο ο Γκρόμοβς με ένα απίστευτο καλάθι και φάουλ μείωσε σε 76-74 στο 35′. Με ένα γρήγορο σερί 4-0 η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη αύξησε την διαφορά της στο +6 (80-74 στο 36′). Το σύνολο της Λαυρεωτικής προσπαθούσε να μην χάσει την επαφή με το σκορ με τον Θόρντον να την κρατάει μέσα στο ματς (84-81 στο 37′) με τον Παπαδάκη ωστόσο να αστοχεί σε κρίσιμο τρίποντο 22” πριν το φινάλε. Ο Πουλιανίτης με 2/2β. έγραψε το 88-83 18” πριν το τέλος, με τον Καστανέδα να μειώνει σε 88-85 και τον Νίκο Χουγκάζ να χαρίζει την νίκη στην ομάδα του με 1/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 32-23, 50-45, 63-67, 89-87.