Το Περιστέρι πήρε μια άνετη νίκη επί του Αμαρουσίου και έφτασε τις 10 στο πρωτάθλημα, με τον Τζόελ Ράγκλαντ να πραγματοποιεί μια εξαιρετική εμφάνιση με 19 πόντους, 12 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Ένα εύκολο απόγευμα είχε την ευκαιρία να περάσει το Περιστέρι, το οποίο με χαρακτηριστική άνεση (κυρίως στο δεύτερο μέρος) πήρε την νίκη επί του Αμαρουσίου με 95-72. Κορυφαίος παίκτης του γηπέδου ο Τζόελ Ράγκλαντ που είχε 19 πόντους, 12 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Χιλ που σημείωσε 20 πόντους.

Το Περιστέρι ξεκίνησε πολύ συγκεντρωμένα το παιχνίδι με τη μπάλα να περνάει διαρκώς από τα χέρια του Ράγκλαντ ο οποίος οργάνωνε εξαιρετικά το παιχνίδι της ομάδας του. Είναι χαρακτηριστικό πως με καλή άμυνα, αλλά και πολύ καλή κυκλοφορία στην επίθεση το Περιστέρι προηγήθηκε με 10-2 στα πρώτα τρία λεπτά, αναγκάζοντας τον Γιώργο Λιμνιάτη να πάρει γρήγορα το πρώτου του τάιμ άουτ. Η διαφορά έφτασε και στους 11 πόντους, 15-4, με τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς, αλλά κάπου εκεί ανέλαβε δράση (και εκτελεστική και οργανωτική) ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα. Ο σέντερ του Αμαρουσίου με δικές του ενέργειες μείωσε σε 15-10, με το Περιστέρι να αντιδράει εκ νέου για το 21-12 και ένα λεπτό πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν δύο λάθη των γηπεδούχων και με τον Κόζι στην… πρεμιέρα του μείωσαν σε 21-16. Η ζώνη του Αμαρουσίου μπέρδεψε το Περιστέρι, δύο λανθασμένες όμως επιθετικές επιλογές, από Ραντούλιτσα και Γιαννόπουλο δεν επέτρεψαν στο Μαρούσι να μειώσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κρατήσουν στα χέρια τους με διαφορά ασφαλείας, αλλά στο ξεκίνημα κυρίως με τον Μπρίσκοου το Μαρούσι κατάφερε να μειώσει στους 3 πόντους, 25-22. Ο Βασίλης Σπανούλης αποφάσισε να επαναφέρει τους βασικούς στο παιχνίδι με αποτέλεσμα στο επόμενο δίλπετο οι Περιστεριώτες να «τρέξουν» σερί 6-0 και στο 15’ το σκορ να είναι στο 31-22. Και εκεί που οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα ήρθε το… ξέσπασα ου Αμαρουσίου. Οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη στα επόμενα 4 λεπτά έκαναν σερί 5-14 και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, 36-36. Στο τελευταίο λεπτό όμως ο Νίκος Χουγκάζ με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε προβάδισμα και ψυχολογία στην ομάδα του διαμορφώνοντας το 42-36.

Το Μαρούσι στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να παραμείνει ανταγωνιστικό και κοντά στο σκορ και στο πρώτο τρίλεπτο το σκορ ήταν στο 46-45. Το Περιστέρι όμως δεν αγχώθηκε, δεν πανικοβλήθηκε και συνέχισε να προσπαθεί να κυκλοφορήσει γρήγορα τη μπάλα. Κάτι που το έκανε πολύ σωστά και με τα μακρινά σουτ του Χουγκάζ πήρε και πάλι διαφορά. Ο παίκτης του Περιστερίου , στο 24’ είχε 4/5 τρίποντα και «έγραψε» το 54-47, ενώ ο Ράγκλαντ έκανε το 56-47 στο 15’. Κάπου εκεί το ματς φαινόταν να έχει πάρει τον… δρόμο του, με το Περιστέρι να κάνει ότι θέλει και το Μαρούσι να μη μπορεί να ακολουθήσει. Με λάθος επιθετικές επιλογές και κακές επιστροφές το Μαρούσι είδε τον Ουίλιαμς να πετυχαίνει τρίποντο στον αιφνιδιασμό και να «γράφει» το 66-53, δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η τελευταία περίοδος έμοιαζε να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, αλλά το Μαρούσι συνέχισε να προσπαθεί να είναι ανταγωνιστικό και να πιέζει τους γηπεδούχους. Το Περιστέρι από τη μεριά του είχε τον έλεγχο και συντηρούσε μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους με το σκορ πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα να είναι 82-67 με ένα ακόμα τρίποντο του Ράγκλαντ και το μόνο που απέμενε να γίνει γνωστό ήταν το τελικό σκορ, μιας και οι τίτλοι τλους της αναμέτρησης είχαν… πέσει.

Τα Δεκάλεπτα: 21-16, 42-36, 70-58,