Το εντυπωσιακό Περιστέρι μετέτρεψε το ματς με τον πολύ άστοχο ΠΑΟΚ σε παράσταση για ένα ρόλο και επικράτησε με 71-35. Τραυματίστηκε ο Μπελιάουσκας.

Πολύ εύκολο έργο είχε το Περιστέρι Bwin κόντρα στον ΠΑΟΚ για τη Basket League. Η ομάδα του Σπανούλη ήρθε με φόρα μετά την πρόκριση στη φάση των 16 του BCL και καθάρισε με 71-35 τον Δικέφαλο του Βορρά. Η ομάδα του Τακιανού που ήταν πολύ άστοχη στο ματς, στάθηκε άτυχη σε άλλο ένα παιχνίδι, αφού είδε τον Μπελιάουσκας να αποχωρεί στο πρώτο δεκάλεπτο με πρόβλημα στον οπίσθιο μηρίαιο. Πλέον υπάρχει αγωνία στο στρατόπεδο του ΠΑΟΚ, αφού κοντράρεται με την Τόφας την Τρίτη στο τρίτο και καθοριστικό ματς του play-in του BCL.

Για τους νικητές που έκανε ότι ήθελαν πρώτος σκόρερ ήταν ο Λοβ που σταμάτησε στους 19 πόντους. Από την άλλη πλευρά για τον ΠΑΟΚ που τελείωσε το ματς με 0/17 τρίποντα, ο Χάρισον μέτρησε 8 πόντους. Κανείς δεν ήταν διψήφιος για τους φιλοξενούμενους. Στο 8-6 ανέβηκε το Περιστέρι και είναι 4ο, στο 7-7 πήγε ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης και είναι έβδομος.

Είναι η μεγαλύτερη διαφορά στην ιστορία του για το Περιστέρι σε ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ, αυτό το 71-35.

Το ματς

To Περιστέρι μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και προηγήθηκε με 17-6 στο 7′ χάρη στο καλάθι του Λοβ. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε με τίποτα να πλησιάσει και ο Χουγκάζ σκόραρε για το22-9 στο 9′.

Η ομάδα του Σπανούλη συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το ματς και έκανε το 33-15 με τον Μήτρου Λονγκ στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Το Περιστέρι ήταν εξαιρετικό στην άμυνα του, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις και το ημίχρονο έληξε στο 46-24.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο τριτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Λοβ έκανε το 50-24 στο 25′. Ο ΠΑΟΚ ότι και αν δοκίμαζε δεν του έβγαινε, ήταν επηρεασμένος και από τον τραυματισμό του Μπελιάουσκας και η διαφορά πήγε στο +33 για το 57-24 του Κασελάκη στο 29′.

Τίποτα δεν διαφοροποιήθηκε μέχρι το τέλος και το Περιστέρι έφτασε σε μια εύκολη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ που έχει το μυαλό του στον Μπελιάουσκας και το ματς με την Τόφας.

Tα δεκάλεπτα: 22-11, 46-24, 57-28, 71-35