O Παναθηναϊκός δεν ξέχασε τον αποκλεισμό από το Κύπελλο και με σοβαρή εμφάνιση πέρασε από το Δ. Τόφαλος με τη νίκη. Το 76-99 είχε για κορυφαίους τους Παπαγιάννης (21π.), Φριντέτ (18π.) και Τόμας (13π.), ενώ για τον μαχητικό Προμηθέα αυτοί που ξεχώρισαν ήταν οι Έλις (18π.), Λίποβι (10π.) και Μαυροκεφαλίδης.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση με τον Παπαγιάννη να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος κάτω από τις δύο ρακέτες. Ο Έλληνας ψηλός τελείωσε όλες τις φάσεις κοντά στο καλάθι, ενώ και ο Φριντέτ ήταν καυτός επιθετικά. Ο Προμηθέας με τη σειρά του, προσπάθησε ν’ακολουθήσει τον τέμπο των πρασίνων, όμως μόνο οι Λίποβι και Έλις ήταν παραγωγικοί. Το 21-31 δεν άφησε καθόλου ικανοποιημένο τον Γιατρά, που τα έψαλλε στους παίκτες του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν περισσότερο ανταγωνιστικό, όμως όσο οι Πατρινοί δεν έπαιζαν άμυνα, τόσο ο Παναθηναϊκός αισθανόταν άνετος στο παρκέ του Δ. Τόφαλος. O Τζόνσον ήταν αρκετά παραγωγικός σ’άμυνα κι επίθεση και μοιάζει κάπως αλλαγμένος τον τελευταίο καιρό. Το παιχνίδι ήταν πολύ εντυπωσιακό, όμως το 46-60 αποτύπωνε πλήρως τη διαφορά των δύο συλλόγων.

Νομίζω πως το δεύτερο ημίχρονο ήταν ανάξιο σχολιασμού. Η διαφορά ήταν μεγάλη ο Παναθηναϊκός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, ενώ και ο Προμηθέας είχε συμβιβαστεί με την ιδέα της ήττας. Οι δύο προπονητές προέβησαν σε πολλές αλλαγές κι αυτό μας έδειχνε πως αμφότερες σκέφτονταν ήδη τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις. Το 60-80 δέκα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ήταν ενδεικτικό για το τι γράφουμε παραπάνω.

Τώρα για το τελευταίο δεκάλεπτο δεν έχουμε να προσθέσουμε πολλά. Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε τη νίκη, δείχνοντας καλό πρόσωπο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Αντίθετα ο Προμηθέας έχει πολλά να διορθώσει, καθώς το τελικό 76-99 είναι αρκετά βαρύ για τους Πατρινούς.

Τα δεκάλεπτα: 21-31, 46-60, 60-80, 76-99