Πήρε το ντέρμπι με τον Προμηθέα Πατρών και τον «καπέλωσε» στην τρίτη θέση της βαθμολογίας το Περιστέρι bwin!

Σε ένα παιχνίδι που ήταν θρίλερ καθ’ όλη τη διάρκειά του, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη απέδρασε με το διπλό από το «Δημήτρης Τόφαλος» με σκορ 81-75 στην παράταση για τη 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, πιάνοντας τους Πατρινούς στο 9-6 και την τρίτη θέση!

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κένι Γουίλιαμς ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους (όλοι από το 4ο δεκάλεπτο και μετά) και 6 ριμπάουντ, με τους Ράνγκλαντ (13π.), Μήτρου-Λονγκ (11π.) και Ρένφρο (11π.) να προσφέρουν πολύτιμες βοήθειες.
Για το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου, ξεχώρισαν οι Χέιλ και Κόφεϊ με 23 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς:

Αρκετά νευρικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα και από τις δύο ομάδες, με τα πολλά λάθη και τα χαμένα σουτ να κυριαρχούν στο πρώτο διάστημα του ματς. Με τον Τόμπσον να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του αγώνα μετά από τρία αγωνιστικά λεπτά, το Περιστέρι bwin προηγήθηκε με 3-0, προτού οι Κόνιαρης, Κάουαν και Κόφεϊ απαντήσουν για τον Προμηθέα και το προβάδισμα των Πατρινών με 7-5 στο 6′. Ντάγκουμπιτς και Μήτρου-Λονγκ, ξεκόλλησαν επιθετικά τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή (10-11).

Καλύτερος ήταν ο ρυθμός στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπήκε δυναμικά και χάρη σε ένα γρήγορο σερί 9-0 δια χειρός Ρένφρο και Μήτρου-Λονγκ, ανέβασε τη διαφορά στο +10 για το 20-10 στο 12′. Με πέντε μαζεμένους πόντους του Κόφεϊ και ένα τρίποντο από τον Κάουαν, ο Προμηθέας «ροκάνισε» τη διαφορά (20-24) στο 17′, με το Περιστέρι να απαντά με τους Λοβ και Ντάγκουμπιτς για το +7 (22-29). Με τρίποντο του Κόνιαρη στο φινάλε, οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 25-29.

Όπως και στη δεύτερη περίοδο, έτσι και στην τρίτη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με ενέργεια και διάθεση να τρέξουν το γήπεδο και να βρουν ελεύθερα σουτ. Κάτι το οποίο και πέτυχαν, αφού, με τρία διαδοχικά τρίποντα των Κασελάκη, Ντάγκουμπιτς και Ράνγκλαντ, ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά σε διψήφια τιμή (28-38), προτού ο τελευταίος, με ένα ακόμη τρίποντο, στείλει τη διαφορά στο +12 για το 43-31 στο 24′! Τα μαζεμένα φάουλ και λάθη όμως του Περιστερίου bwin στο υπόλοιπο διάστημα της περιόδου, επέτρεψαν στο σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου να μειώσει στο σκορ και να ξαναμπεί στο ματς. Χαρακτηριστικό είναι πως με ένα σερί 10-0 στο τελευταίο τρίλεπτο, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -5 για το 48-43.

Το εξαιρετικό finish στην τρίτη περίοδο, έδωσε την απαραίτητη ψυχολογική ώθηση στον Προμηθέα, ο οποίος μπήκε δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και με πέντε πόντους του Χέιλ και ένα τρίποντο του Ρέινολντς, πέρασε μπροστά μετά από αρκετή ώρα (54-51)! Κάπου εκεί, ο Κένι Γουίλιαμς, που ήταν άποντος μέχρι αυτό το σημείο, πήρε το Περιστέρι στις πλάτες του και με έντεκα σερί προσωπικούς πόντους (!), έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του (58-62) στο 36′. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με αντεπίθεση διαρκείας στο φινάλε πέρασαν μπροστά (70-68), προτού ο Λοβ ισοφαρίσει σε 70-70 στα 42” πριν το τέλος. Αμφότερες οι ομάδες έχασαν τις τελευταίες επιθέσεις τους, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το Περιστέρι bwin αποδείχθηκε πιο ψύχραιμο και με 6 πόντους του Γουίλιαμς και 5 του Ράνγκλαντ, κατάφερε και έφτασε στη νίκη με το τελικό σκορ 81-75.

Τα δεκάλεπτα: 10-11, 25-29, 43-48, 70-70, 75-81 παρ.