Η ΑΕΚ μπορεί να κέρδισε την Κύμη με 96-92 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής στην Basket League, όμως οι πρωταθλητές κόσμου ανησυχούν για την κατάσταση του Σαντ Ρόος, που αποχώρησε από το γήπεδο. Ο Κουβανός είναι ίσως ο πιο σημαντικός παίκτης για τον Λούκα Μπάνκι, ενόψει των αναμετρήσεων με την Μπάμπεργκ για τους “8” του Basketball Champions League.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στην αρχή του ματς την οκνηρία της Ένωσης. Οι Χόρτον και Σαγκς έκαναν πάρτι στην επίθεση, με τους γηπεδούχους να μην έχουν μπει στο κλίμα του ματς. Ο Μπάνκι φώναζε στους παίκτες του, όμως το 17-24 τα έλεγε όλα.

Η κατάσταση στο παιχνίδι άλλαξε άρδην στ δεύτερο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ έβγαλε την ποιότητα της στο παρκέ του ΟΑΚΑ, παρά τις απουσία του Θίοντορ και τον αιφνίδιο τραυματισμό του Τζέιμς. Με πρωτεργάτες τους Μασιούλις και Χάντερ οι γηπεδούχοι επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και το επιμέρους σκορ 31-13, ήταν ενδεικτικό. Μοναδικό αρνητικό για την Ενωση η αποχώρηση του Σαντ Ρόος, λόγω ενοχλήσεων στο πόδι.

Το πολύ θετικό για τους γηπεδούχους είναι πως ο Ντελρόι Τζέιμς επέστρεψε στο ματς κι έδωσε αθλητικότητα στην ομάδα του. Η Κύμη έκανε ένα καλό σερί 2-10, όμως αυτό δεν συνεχίστηκε για πολύ, αφού οι γηπεδούχοι ήταν αξιόπιστοι από το τρίποντο. Το 69-60 έδινε μεν ελαφρύ προβάδισμα στην Ένωση, όμως η Κύμη μ’ένα παίκτη, δεν μπορούσε να κερδίσει.

Αυτό επιβεβαιώθηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου η ΑΕΚ κράτησε άντα μία διαφορά της τάξεως των δέκα πόντων και ποτέ δεν απειλήθηκε ουσιαστικά για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι με τον Ντεζουάν να κάνει όργια στην επίθεση, έφτασαν σ’απόσταση βολής από την ΑΕΚ (89-85), όμως δεν πρόλαβαν να κάνουν την ολική επαναφορά. Το 96-92 άφησε ικανοποιημένες και τις δύο ομάδες, οι οποίες θα κοιτάξουν τις επόμενες αγωνιστικές τους υποχρεώσεις.

Τα δεκάλεπτα:  17-24, 47-38, 69-60, 96-92