Το Ρέθυμνο που βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας, φιλοξένησε την ομάδα των Τρικάλων που έρχονται τελευταίοι στην κατηγορία τους για τον αγώνα της 24ης αγωνιστικής της Basket League. Οι Κρητικοί πέτυχαν μάλιστα μια άνετη και εμφατική νίκη με 103-67 τελικό σκορ.

Οι γηπεδούχοι είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, όμως ο Λι “έκλεψε” την παράσταση, πετυχαίνοντας 23 συνολικά. Από την άλλη, τα Τρίκαλα μπορεί να μην τα κατάφεραν όμως τέσσερις παίκτες άγγιξαν τα διψήφια, με τον Μόρις να σημειώνει 22 πόντους για το τέλος.

Η ομάδα του Ρεθύμνου δεν δυσκολεύτηκε από την αρχή να επικρατήσει στο παρκέ και να επιβληθεί στους αντιπάλους της. Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς είχε πολύ ωραίο ρυθμό και αμφότερες οι δύο ομάδες ήταν καταιγιστικές. Στη συνέχεια όμως και μέχρι το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι δεν έβαλαν απλά… δύσκολα στα Τρίκαλα. Με ένα άκρως εντυπωσιακό παιχνίδι, πέτυχαν μεγάλη διαφορά (56-32), δείχνοντας πως είναι διατεθειμένοι να λήξουν νωρίς το ματς αυτό.

Έπειτα από το “εκκωφαντικό” δεύτερο δεκάλεπτο, οι Κρητικοί συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς για το υπόλοιπο του αγώνα. Τα Τρίκαλα, έκαναν ένα αρκετά καλό τρίτο μέρος (23-20) όμως δεν ήταν αρκετό. Οι γηπεδούχοι δεν σταματούσαν να σκοράρουν και η έλλειψη ενέργειας από μέρους των φιλοξενούμενων τους κόστισε. Όχι μόνο την νίκη αλλά και τη μεγάλη διαφορά για το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 56-32, 79-52, 103-67