Σε ένα ματς που πέρασε από «σαράντα κύματα», ο ΠΑΟΚ νίκησε 80-75 το νεοφώτιστο Μαρούσι στο κεκλισμένων των θυρών κλειστό του Αγίου Θωμά για τη δεύτερη αγωνιστική της Basket League και πέτυχε την πρώτη του νίκη σε όλες τις επίσημες διοργανώσεις της φετινής σεζόν, αφήνοντας τους «κίτρινους» στο 0-2 στο πρωτάθλημα.

Ο «δικέφαλος» έλεγχε το ματς στο πρώτο ημίχρονο, το Μαρούσι πήρε προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, όμως στην τέταρτη οι Φρίντρικσον, Χάρισον κα τα 14 επιθετικά ριμπάουντ έδωσαν στους παίκτες του Φώτη Τακιανού ένα σταθερό προβάδισμα.

Ο Ισλανδός είχε 22 κι ο Αμερικανός 19 πόντους, έχοντας τη συμπαράσταση του Μπελιάουσκας με 11 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν οι Γιαννόπουλος με 19, Μπρίσκο με 15 και Ραντούλιτσα, Πένο με 13 πόντους.