Ακόμη μία ματσάρα στη Stoiximan Basket League με θριαμβευτή το Μαρούσι!
Η ομάδα των βορείων προαστίων πέρασε με σκορ 93-88 από τη «δύσβατη» έδρα του Λαυρίου και πήρε τη δεύτερη νίκη της στη σεζόν, η οποία μπορεί να αποβεί κομβική στη μάχη της παραμονής, καθώς το Μαρούσι ξέφυγε 2 νίκες μακριά από την ουραγό Καρδίτσα!

Η αναμέτρηση ήταν υψηλού σκορ και θεάματος και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, με την εμπειρία των Μίροσλαβ Ραντούλιτσα και Χάρη Γιαννόπουλου να δίνει στο Μαρούσι την οριακή επικράτηση στις λεπτομέρειες. Από την άλλη, το Λαύριο έδειξε γι’ ακόμη ένα ματς ανταγωνιστικό πρόσωπο, κι έπεσε στο 3-3.
Για τους νικητές 24 πόντους είχε ο Αϊζάια Μπρίσκο, όμως το ματς «καθάρισαν» οι Γιαννόπουλος και Ραντούλιτσα, που είχαν από 18 πόντους έκαστος. Καλή εμφάνιση έκανε για τους νικητές και ο Σακούρ Τζούστον με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από πλευράς Λαυρίου, απίθανη εμφάνιση με 29 πόντους (6/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα) έκανε ο Μάρκους Θόρντον, ενώ 17 είχε ο Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους και 15 μαζί με 11 ριμπάουντ ο Καλίντ Μουρ.
Το ματς
Το Λαύριο μπήκε από πολύ νωρίς καλά στο ματς και με πρωταγωνιστές Θόρντον και Ντε Τζούλιους πήρε γρήγορα προβάδισμα με σκορ 17-9. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 17-13 με Νικολαΐδη και Ραντούλιτσα. Ο Ντε Τζούλιους ήταν σε τρομερό βράδυ, με αποτέλεσμα να διαμορφώσει τη μεγαλύτερη διαφορά μέχρι τότε, το 25-16. Το τελικό 27-21 της πρώτης περιόδου διαμορφώθηκε από Λούκοβιτς και Μπρίσκο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η είσοδος του Ορφέα Στασινού βοήθησε τους φιλοξενούμενους να ανεβάσουν την απόδοσή τους, με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά (27-28). Το ματς πήρε τη μορφή ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, πριν το Μαρούσι κάνει το καλύτερό του διάστημα στο ματς, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο +8 (35-43) χάρη σε ξέσπασμα του Χάρη Γιαννόπουλου. Το Λαύριο αντέδρασε ξανά με Θόρντον και Χέλεμς, με αποτέλεσμα να μειώσει στο 43-47 του ημιχρόνου.

Η αντίδραση του Αμαρουσίου συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο, όταν με ηγέτες τους Τζούστον και Χιλ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο υπέρ τους 49-56, πριν αναλάβει ο Μπρίσκο και διαμορφώσει την πρώτη διψήφια διαφορά υπέρ τους (52-62). Με ηγέτες Καστανέδα και Θόρντον, οι γηπεδούχοι άρχισαν να «ροκανίζουν» το προβάδισμα του Αμαρουσίου, μειώνοντας γρήγορα σε 61-67 εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων τους σε εύκολα σουτ. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 66-69 με εντυπωσιακό τρίποντο του Θόρντον.

Το Μαρούσι με τον Τζούστον και τον Μπρίσκο πήγε ξανά στο +6 στις αρχές της τέταρτης περιόδου (70-76), όμως το Λαύριο γρήγορα ισοφάρισε με 6 συνεχόμενους πόντους του Καλίντ Μουρ. Το Μαρούσι απάντησε με δικό του μικρό σερί, με Ραντούλιτσα και Τζούστον, για το 76-80. Ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου διαμόρφωσε το 76-83, με το Λαύριο να μειώνει σε 81-83 με τον Ντε Τζούλιους, πριν Ραντούλιτσα και Θόρντον ανταλλάξουν μεγάλα καλάθια για το 84-85. O τελευταίος ήταν σε ασύλληπτη κατάσταση και έβαλε τρίποντο και φάουλ για το 88-85, με τον Γιαννόπουλο να μειώνει σε 88-87 και λίγο αργότερα να βάζει λέι απ στον αιφνιδιασμό για το 88-91. Θόρντον και Παπαδάκης έχασαν τρίποντα ισοφάρισης και το ματς ολοκληρώθηκε στο 88-93.
Τα δεκάλεπτα: 27-21, 43-47, 66-69, 88-93