Με άμυνα για… σεμινάριο και τον Νίκο Χουγκάζ σε εξαιρετικό βράδυ (22π.), το Περιστέρι bwin επικράτησε 64-49 του ΠΑΟΚ στον μικρό τελικό του Super Cup, κατακτώντας την τρίτη θέση της διοργάνωσης!

Την τρίτη θέση του Super Cup κατέκτησε το Περιστέρι bwin!

Με σύμμαχο την εξαιρετική του άμυνα, αλλά και τον εκπληκτικό απόψε Νίκο Χουγκάζ (22π.), η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε 64-49 του ΠΑΟΚ στο Κλειστό της Καλλιθέας στη Ρόδο, κατακτώντας έτσι το χάλκινο μετάλλιο της διοργάνωσης!

Το ματς:

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με σύμμαχο την καλή του άμυνα προηγήθηκε με 8-5 στο 4’. Στη συνέχεια, το Περιστέρι bwin βρήκε τα πατήματά του και με τους Χαντς και Ράνγκλαντ να ηγούνται στο επιθετικό κομμάτι, έτρεξε ένα επιμέρους 10-0 σερί για το 15-8 στο 7’. Με διαδοχικά καλάθια του Μακνίς, οι Θεσσαλονικείς μάζεψαν τη διαφορά, όμως το τρίποντο του Μήτρου-Λογνκ προς το τέλος διαμόρφωσε το 20-14 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ανέβασε και άλλο την απόδοσή της, βγάζοντας ενέργεια και πάθος και στις δύο άκρες του παρκέ. Κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα, ο «δικέφαλος του βορρά» να μπλοκάρει επιθετικά, με το Περιστέρι bwin από την άλλη να βάζει το μακρινό σουτ στο παιχνίδι του και να εκτοξεύει τη διαφορά σε διψήφια τιμή. Με τρία τρίποντα του Χουγκάζ και ένα του Γουίλιαμς, οι τυπικά γηπεδούχοι «ξεκλείδωσαν» την αντίπαλη άμυνα, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +15 για το 41-26.

Τα πολλά και μαζεμένα λάθη της ομάδας του Φώτη Τακιανού, αλλά και τα αρκετά χαμένα σουτ των «ασπρόμαυρων» στο μεγαλύτερο διάστημα της τρίτης περιόδου, επέτρεψαν στο Περιστέρι bwin να πάει ακόμη και στο +20 (50-30 στο 27’). Στο τελευταίο τρίλεπτο του δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ βρήκε δύο μαζεμένα τρίποντα από τον Τσιακμά, μειώνοντας έτσι τη διαφορά στους 16 για το 53-37 της περιόδου.