Ένα και μοναδικό ματς σήμερα στην δεύτερη μέρα της 18ης αγωνιστικής με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να “διαλύει” μέσα στο ΟΑΚΑ τον Πανιώνιο με 96-71.

Ο Ντεσόν Τόμας αναδείχτηκε κορυφαίος παίκτης για τους “πράσινους” αφού ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους όμως την παράσταση “έκλεψε” και ο Γιώργος Παπαγιάννης που σημείωσε 16 πόντους. Όσο για την ομάδα της Νέας Σμύρνης, οι Μπέρι και Παπαντωνίου ξεχώρισαν με 14 πόντους έκαστος.

Για άλλη μια φορά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ “κατοστάρησε” στην Basket League. “Θύμα” του αυτή τη φορά ο Πανιώνιος, τον οποία πήρα… φαλλάγι από την αρχή της αναμέτρησης. Από το πρώτο δεκάλεπτο οι “πράσινοι” είχαν βάλει… φουλ τις μηχανές. Τόμας και Γκιστ έκαναν πολύ ωραίο παιχνίδι και έφτασαν μέχρι και το συν 8 (10-2).

Όλα τα.. λεφτά όμως ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο πέτυχε επιμέρους σκορ 30-13 και ξέφυγε στο συν 20 (52-32). Παπαγιάννης και Παπαπέτρου σημείωσαν ένα σερί 13-0 κι έτσι ήταν λογικό πως οι γηπεδούχοι πήγαν στ’ αποδυτήρια με τέτοια διαφορά. Ο Πανιώνιος δεν ήταν ότι δεν έπιανε μπάλα στα χέρια του, όμως είχε λιγότερες ευκαιρίες, αμυντικά κενά και έλλειψη ευστοχίας που του κόστισε… ακριβά.

Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και ανέβασαν “στροφές” μετά τι ημίχρονο. Μάλιστα αναδείχτηκαν νικητές σε αυτή την περίοδο (20-22 επιμέρους), αλλά παρ’ όλα αυτά η διψήφια διαφορά δεν έλεγε να μειωθεί. Όστιν, Παπαντωνίου και Μπέρι κατέβαλαν τα μέγιστα για να πετύχουν μια καλύτερη επιθετική λειτουργία, όμως η έλλειψη δυνάμεων έκανε σύντομα την εμφάνισή της.

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός είχε φτάσει τα διψήφια και πλέον, την ώρα που ο Πανιώνιος μετά βίας είχε σκοράρει 5 πόντους (34′). Καλαϊτζάκης, Γκιστ και Πέιν είχαν αναλάβει να… καθαρίσουν για το τέλος και το έκαναν με επιτυχία. Καμαριανός και Παπαντωνίου ήταν αυτοί που έδειξαν μια “αντίδραση” από πλευράς Πανιωνίου, με το μόνο που πέτυχαν ήταν να διατηρούν τη διαφορά κάτω από τους 30. Το “κερασάκι” στην τούρτα έβαλε ο Κουγκάζ για το τελικό 96-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 52-32, 72-54, 96-71