Δεύτερη ημέρα στην 18η αγωνιστική της Basket League με τον Παναθηναϊκό να υποδέχεται τον Πανιώνιο. Σε έναν αγώνα, οι «πράσινοι» μονολογούσαν στο παρκέ και πήραν τη νίκη με μεγάλη διαφορά 44 πόντων(!) με 97-53 τελικό σκορ, συνεχίζοντας να είναι πρωτοπόροι στη βαθμολογία του πρωταθλήματος με 18/18.

Για την ομάδα του «τριφυλλιού» αρκετοί παίκτες μέτρησαν τα διψήφια με τον Ζακ Όγκαστ να πρωταγωνιστεί αφού μέτρησε 15 πόντους ενώ από τους φιλοξενούμενος ο Βαγγέλης Σακελλαρίου ξεχώρισε αφού σημείωσε 17 πόντους μέχρι τη λήξη.

Πολύ δυναμικό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται αξιόμαχες στο παρκέ. Ο Ίαν Βουγιούκας μαζί με τον αρχηγό Νικ Καλάθη έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι ενώ από την άλλη, οι Σακελλαρίου και Μπράζελτον σκόραραν για τον Πανιώνιο με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί με 22-21.

Ακριβώς όμως αντίθετα με αυτή την εικόνα ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Ρίβερς, Ντένμον και Όγκαστ δεν άφησαν το σύνολο του Βαγγέλη Ζιάγκου να πάρει… ανάσα. Ο Παναθηναϊκός είχε καταφέρει να σημειώσει στο επιμέρους σκορ πάνω από 20 πόντους ενώ παράλληλα ο Πανιώνιος δεν είχε ακόμα αγγίξει ούτε τους 10. Έτσι οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολύ «έδαφος» κι έπρεπε να κάνουν υπέρβαση στο δεύτερο μέρος για να μειώσουν.

Το υπόλοιπο μισό της αναμέτρησης ήταν μια επανάληψη του ότι είδαμε και στο πρώτο. Το τρίτο δεκάλεπτο ο Σακελλαρίου πρωταγωνίστησε για τους φιλοξενούμενους και με επιμέρους σκορ 20-18, ο Πανιώνιος έδειξε προς στιγμήν πως έχει ακόμα… πνοή.

Βέβαια δεν είναι εύκολο να ανταγωνίζεσαι μια ομάδα με τόση ενέργεια στο παρκέ για 40 λεπτά και αυτό επιβεβαιώθηκε στην τελευταία περίοδο του ματς. Οι επιθέσεις των φιλοξενούμενων ήταν πολύ υποτονικές με τους παίκτες να μην προλαβαίνουν να… δουν τους “πράσινους” που έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο παρκέ και είχαν επιβληθεί απόλυτα. Η διαφορά μόνο μεγάλωνε κι έτσι το τελικό 97-53 ήταν σχεδόν… αναμενόμενο.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-28, 67-46, 97-53