Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι δικεφάλων. Οι “ασπρόμαυροι” κέρδισαν την περσινή κάτοχο του Κυπέλλου Ελλάδος με 82-80 και προκρίθηκε στους “4” του θεσμού.

Εκπληκτικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο από πλευρά παραγωγικότητας. Οι Γκος και Τζόουνς έσταζαν τρίποντα από την περιφέρεια, ενώ οι Μέις και Ματσιούλις έκαναν την ίδια δουλειά για την Ένωση. Οι άμυνες πάντως και για τους δύο συλλόγους ήταν απούσες και το 25-24, ήταν ενδεικτικό, αυτού που γράψαμε.

Η δεύτερη περίοδος ήταν περίπου ίδια με την πρώτη. Ο Τζαμάλ Τζόουνς ήταν αλάνθαστος από τη γραμμή των 6,75 με 4/4 τρίποντα, όμως οι Μωραίτης και Τσαλμπούρης έδωσαν την απαιτούμενη έξτρα βοήθεια στην ΑΕΚ, ώστε ν’ ανταπεξέλθει στην ευστοχία των γηπεδούχων. Ο Μαργαρίτης με δύο απανωτά δίποντα μείωσε σε 40-41, όμως το ημίχρονο έκλεισε με την ΑΕΚ να κρατάει μεν το προβάδισμα, όμως ο ένας πόντος (43-44).

H εικόνα του ματς άλλαξε άρδην στην τρίτη περίοδο. Η ΑΕΚ κόλλησε σε μεγάλο βαθμό επιθετικά, ενώ ο ΠΑΟΚ με τον Γκος να ξυπνάει, αλλά και τον Μορέιρα, πήρε διαφορά, η οποία έφτασε και τους δέκα πόντους (60-50). Ο Μπάνκι δεν ήξερε τι να κάνει κι επιστράτευσε πάλι τους νεαρούς Τσαλμπούρη και Μωράιτη, οι οποίοι όμως δεν κατάφεραν να κάνουν ξανά τη διαφορά. Το 67-58, έδινε ισχυρό προβάδισμα νίκης στους ασπρόμαυρους, όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει.

Η Κυπελλούχος Ελλάδος προσπάθησε με την άμυνα να μπει πάλι στη διεκδίκηση της πρόκρισης στους “4” της διοργάνωσης και καλώς έπραξε. Ο Ράτα Μέις τα έκανε όλα για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Κόνιαρης έκανε συνεχόμενα λάθη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 74-72 τρία λεπτά πριν τη λήξη και ο προημιτελικός ήταν στην κόψη του ξυραφιού. Οι δύο μάδες εναλλάσονταν συνέχεια στο σκορ και το 78-77 τα έλεγε όλα. Τελικά ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες, ευστόχησε στις βολές (ήταν αλάνθαστος 22/22) και πήρε την μεγάλη πρόκριση για την τετράδα του Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 43-44, 67-58, 82-80