Δεύτερη μέρα της 22η αγωνιστικής της Betshop Basket League και ο Ήφαιστος Λήμνου υποδέχτηκε τον Χολαργό, σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 72-70.

Κορυφαίος για τους νησιώτες αναδείχτηκε ο Φριμάνις με 17 πόντους, ενώ για την ομάδα του Χολαργού ο Γιάνκοβιτς με 19 πόντους.

Το ματς ξεκίνησε σε χαμηλούς ρυθμούς με τον Ήφαιστο να έχει τον πρώτο λόγο που έφτασε να πάρει προβάδισμα έως και 6 πόντους (14-8), αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν ακόμα τα πατήματά τους. Ο Χόκινς ήταν αυτός που “απάντησε” στα εύστοχα σουτ του Χαριτόπουλου για να κλείσει στο μείον 4 η πρώτη περίοδος. Για τη συνέχεια οι Λοβ και Καμπερίδης με την ενέργεια που έβγαλαν στο παρκέ έφτασαν γρήγορα τον Χολαργό κοντά στην ανατροπή και με τη συμβολή του Γιάνκοβιτς την πέτυχαν. Ήταν να μην πάρει… μπρος η ομάδα των Βορείων Προαστίων και με φοβερή άμυνα και επίθεση, πέτυχε triple σκορ και κάτι παραπάνω μέχρι το ημίχρονο.

Το διάλειμμα ίσως έκανε καλό στους γηπεδούχους, οι οποίοι μπήκαν με άλλη “εικόνα” στο δεύτερο μέρος. Με απόλυτη συγκέντρωση επανέφεραν την ισορροπία στο ματς και έκλεισαν.. την ψαλίδα στο σκορ. Και με την ίδια φόρα μπήκαν και στην τελευταία περίοδο. Με ένα σερί 7-0 βρέθηκαν μπροστά. Τότε, το ντέρμπι άρχισε. Το αποτέλεσμα άλλαζε συνεχώς και ο νικητής θα κρινόταν στο τέλος. Έτσι κι έγινε με το σωτήριο δίποντο στο τέλος για το 72-70 και τη νίκη να πηγαίνει στους νησιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 27-37, 49-52, 72-70