Ο Ο.Α. Χανίων απέδρασε από το “Παύλος Γιαννακόπουλος” με σκορ 65-66 και διπλασίασε τις νίκες του στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 γυναικών. Μοιραία για τον Παναθηναϊκό ήταν η Σαμάνθα Μακέι, αφού στην τελευταία επίθεση λάθος και το τριφύλλι, παρέμεινε χωρίς νίκη στη μεγάλη κατηγορία του γυναικείου μπάσκετ.
Τα Χανιά ήταν αυτά που ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, ωστόσο ο Παναθηναϊκός με τις Δίελα και Πούλινς «πολιορκητικούς κριούς» κατάφερε να προσπεράσει με 10-7. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και με ένα μικρό σερί έφτασαν στο 12-16, πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με το «τριφύλλι» στο -5 (14-19).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινες» κράτησαν τα Χανιά χωρίς πόντο για τρία λεπτά, αλλά η ομάδα τη Κρήτης βρήκε τις λύσεις να πληγώσει την «πράσινη» άμυνα και να διατηρήσει το προβάδισμα με 20-26 στο 16’. Στα επόμενα τέσσερα λεπτά οι φιλοξενούμενοι τρέχοντας ένα σερί 6-9 έφτασαν στο +9 (26-35) που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς και το σκορ του ημιχρόνου.
Τα Χανιά έφτασαν ακόμα και στο +12 (26-38) στη αρχή της τρίτης περιόδου, όμως κάπου εκεί οι «πράσινες αμαζόνες» ανέβασαν στροφές, έβγαλαν ενέργεια πάνω στο παρκέ και μείωσαν σε 34-38 (25’), βάζοντας στην εξίσωση του αγώνα και τον κόσμο που είχε κατακλείσει τις εξέδρες του «Παύλος Γιαννακόπουλος». Η αντεπίθεση του «τριφυλλιού» συνεχίστηκε μέχρι το τέλος της περιόδου και το 46-48 άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς για την τέταρτη και τελευταία περίοδο.
Το μομέντουμ είχε πράσινη απόχρωση στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Σαμανθα Μακέι έκανε σπουδαίο ματς και με τρίποντο, έγραψε το 49-48. Τα Χανιά φυσικά κι απάντησαν με σερί 4-0, όμως με σουτ τριών πόντων η Διέλα έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (52-52). Οι γηπεδούχες πάλι με την Μακέι πήραν ένα προβαδισμα της τάξεως των τεσσάρων πόντων και οι νησιώτισσες, όφειλαν να δείξουν χαρακτήρα. Το έκαναν με τις Βιτζηλαίου και Λίτση και πήρα προβάδισμα με σκορ 56-58. Το ματς είχε αποκτήσει μία άγρια ομορφιά, όμως οι φιλοξενουμενες κρατούσαν το προβάδισμα, χάρη στην αστοχία του ΠΑΟ από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Το 60-63 με 33,3 δευτερόλεπτα, δεν άφηνε μεγάλη αισιοδοξία στις τάξεις του Παναθηναϊκού. Βέβαια η Μακέι με μεγάλο τρίποντο, έκανε το 65-66, στις βολές οι Ντράμοντ ήταν άστοχη, όμως η Μακέι που ανέλαβε την τελευταία επίθεση, έκανε μία τρύπα στο νερο. Ο Ο.Α. Χανίων διπλασίασε τις νίκες του και φαίνεται να έχει βλέψεις στο φετινό πρωτάθλημα.
Τα δεκάλεπτα: 14-19, 26,35, 46-48, 65-66