Ηχηρό μήνυμα στην προσπάθεια παραμονής του στην Basket League έστειλε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος συνέτριψε με 110-80 την ομάδα του Ιωνικού, παίρνοντας μια εμφατική νίκη.

Ο ΠΑΟΚ επέβαλλε από την πρώτη περίοδο το δικό του ρυθμό, αρχικά με Τσόχλα και Μπεστ (15-6) και στη συνέχεια με τον Σόρτερ που ήρθε από τον πάγκο και πήρε πρωτοβουλίες.

Στη δεύτερη περίοδο, «ζεστάθηκε» ο Σμιθ και μετά το αρχικό 33-17, Σόρτερ και Σμιθ τα έβαζαν από… παντού, για το +23 των γηπεδούχων (51-28). Ο Ιωνικός προσπάθησε με κάποιες λύσεις από τον Σίμπσον, να μαζέψει τη διαφορά στην ανάπαυλα, με το σκορ να πηγαίνει στο 59-39.

Στην τρίτη περίοδο τελείωσαν τα πάντα, αφού Σόρτερ και Ουίγκινς έκαναν ό,τι ήθελαν τον παραπαίοντα Ιωνικό που δεν είχε αρχή, μέση και τέλος, είτε στην άμυνα, είτε στην επίθεση. Οι δύο τους έφτασαν στους 20, το σκορ στο 90-53 και το παιχνίδι είχε κριθεί.

Η τέταρτη περίοδος, είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με το ενδιαφέρον να είναι κυρίως στους νεαρούς Ιατρίδη και Καραμανώλη, με τον πρώτο να πετυχαίνει καλάθι μέσα σε αποθέωση και με το σκορ στο τέλος, να πηγαίνει στο 110-80…

Δεκάλεπτα: 27-17, 59-39, 90-53, 110-80