Ο Σμιθ που είχε 4 χαμένες βολές στο πρωτάθλημα, κρατούσε τη σωτηρία του ΠΑΟΚ, αλλά έκανε 1/2 στα 9” πριν το φινάλε και στην παράταση ο Προμηθέας πήρε το διπλό με 86-90, βυθίζοντας τον Δικέφαλο του Βορρά.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν, προσπαθώντας να επιβάλλουν το ρυθμό τους, με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει να «φθείρει» τη ρακέτα του Προμηθέα και τους Πατρινούς, να βρουν όποτε μπορούν, ανοργάνωτη την άμυνα του αντιπάλου. Πότε ο ένας, πότε ο άλλος, πετυχαίνει το στόχο του και συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο (20-17).

Στη δεύτερη όμως, το σκηνικό άλλαξε. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να παίρνει πράγματα και από την περιφέρεια του και με τον Σμιθ να «ζεσταίνεται», τον Λιούις να διαβάζει καλά την αντίπαλη άμυνα και τον Προμηθέα, να μην έχει απαντήσεις σε καμία πλευρά, η διαφορά πήγε στο +18 (44-26) και έκλεισε το ημίχρονο, στο +14 (46-32).

Στην τρίτη περίοδο, το σκηνικό άλλαξε. Ο Προμηθέας βρήκε τις γρήγορες επιθέσεις που ήθελε, έτρεξε το γήπεδο, «χάλασε» το μυαλό του Λιούις και με επιμέρους σκορ, 2-17 πέρασε μπροστά με τρίποντο του Μπαμπ (48-49). Η επιστροφή του Τσόχλα και οι λύσεις από Σχίζα και Ουίγκινς, έδωσαν λύσεις για τον ΠΑΟΚ (58-56).

Δεκάλεπτα: 20-17, 46-32, 58-56, 76-76, 86-90 (παρ.)

Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα, ΕΔΩ.