Οι Σακραμέντο Κίνγκς πήραν μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα στους Τίμπεργουλβς. Διασυρμός από τους Πέλικανς κόντρα στους Πέισερς.

Οι Κινγκς έπαιζαν στην Μινεσότα κόντρα στους – πρωτοπόρους της Δύσης – Τίμπεργουλβς. Δεν είχαν τον ΝτιΆρον Φοξ (και τον Σάσα Βεζένκοβ) και έχασαν με 6ο φάουλ τον Ντομάντας Σαμπόνις στο πρώτο λεπτό της παράτασης κόντρα στην ομάδα με την καλύτερη γραμμή ψηλών στο NBA. Κι όμως, στο τέλος βρήκαν τον τρόπο να πάρουν την νίκη με 120-124, στην ίσως σημαντικότερη φετινή τους νίκη.

Ο απίθανος Μαλίκ Μονκ με 39 πόντους και 5/8 τρίποντα πήρε από το χέρι το Σακραμέντο, με τον Σαμπόνις να προλαβαίνει να έχει 21 πόντους και 15 ριμπάουντ πριν αποβληθεί με 6 φάουλ και τον Κίγκαν Μάρεϊ να προσθέτει 17 πόντους.

Για τους Γουλβς, ο Τζέιντεν ΜακΝτάνιελς είχε 26 πόντους, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς 19 πόντους (αλλά 7/17 σουτ) και ο Ναζ Ριντ 18 πόντους, ενώ ο Ρούντι Γκομπέρ είχε 16 πόντους και 16 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-30, 59-60, 82-91, 115-115, 120-125

Κλίπερς – Γουίζαρντς 140-115
Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε. Οι Κλίπερς δεν ζορίστηκαν ιδιαίτερα κόντρα στους Γουίζαρντς, ανέβασαν ρυθμούς από την 2η περίοδο κι έπειτα και κατάφεραν να πάρουν μία άνετη νίκη με 140-115, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 38-20. Πλήρωσαν όμως βαρύ τίμημα, αφού έχασαν με τραυματισμό τον Ράσελ Γουέστμπρουκ (κάταγμα στο αριστερό χέρι).

Ο Τζέιμς Χάρντεν με 28 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Κουάι Λέοναρντ να προσθέτει 27 πόντους και τον Πολ Τζορτζ 22 πόντους.

Για τους Γουίζαρντς, ο Κάιλ Κούζμα είχε 32 πόντους και ο Τζόρνταν Πουλ 16 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-30, 79-64, 110-85, 140-115

Πέλικανς – Πέισερς 129-102
Οι Πέλικανς θέλουν μία θέση στην πρώτη 6αδα της Δύσης και την θέλουν πολύ. Κόντρα στους Πέισερς το έδειξαν αυτό, αφού μπήκαν ορεξάτοι στο παρκέ από την αρχή, ξέφυγαν με 48-26 στην πρώτη περίοδο (ρεκόρ πόντων σε 1η περίοδο αγώνα στην ιστορία της ομάδας) και τελικά έφτασαν στην νίκη με 129-102.

Ο Μπράντον Ίνγκραμ με 34 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τρέι Μέρφι να προσθέτει 28 πόντους με 6/12 τρίποντα και τον Γιόνας Βαλαντσιούνας 15 πόντους.

Για τους Πέισερς, ο Αϊζάια Τζάκσον είχε 13 πόντους και οι Μάιλς Τέρνερ και Πασκάλ Σιάκαμ από 12 πόντους, ενώ ο Ταϊρίς Χαλιμπάρτον έμεινε άποντος με 0/7 σουτ σε 23 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 48-26, 77-56, 108-72, 129-102

Πίστονς – Καβαλίερς 100-110
Οι – χωρίς Ντόνοβαν Μίτσελ και Καρίς ΛεΒέρτ – Καβαλίερς δεν είχαν όρεξη να μπουν σε μπελάδες στο Ντιτρόιτ. Φρόντισαν έτσι να μπουν με το πόδι στο γκάζι στο παιχνίδι, έφτασαν ακόμα και στο +26 και τελικά πήραν την νίκη με 100-110 κόντρα στους Πίστονς, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 39-20 (δεύτερο καλύτερο στην Ανατολή).

Ο Ντάριους Γκάρλαντ με 29 πόντους και 8/12 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ίβαν Μόμπλι να προσθέτει 22 πόντους και 17 ριμπάουντ και τον Μαξ Στρους 14 πόντους.

Για τους Πίστονς, ο Κέιντ Κάνινγνχαμ είχε 21 πόντους (αλλά 6/19 σουτ) και 10 ασίστ, ο Τζέιντεν Άιβι 18 πόντους και ο Αϊζάια Στιούαρτ 16 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-32, 48-63, 70-91, 100-110

Σίξερς – Χόρνετς 121-114
Οι Σίξερς προσπαθούν να μαζέψουν νίκες με κάθε τρόπο εν αναμονή της επιστροφής του Τζοέλ Εμπίντ. Έστω και με το… ζόρι λοιπόν, πήραν μία ακόμα, επικρατώντας με 121-114 των μαχητικών Χόρνετς.

Ο Ταϊρίς Μάξι με 33 πόντους (αλλά 11/29 σουτ) ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τομπάιας Χάρις να προσθέτει 31 πόντους και 12 ριμπάουντ και τον Κάιλ Λάουρι 15 πόντους και 10 ασίστ.

Για τους Χόρνετς, ο Μάιλς Μπρίτζες είχε 27 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Νικ Ρίτσαρντς 19 πόντους και ο Ντάβις Μπέρτανς 14 πόντους με 4/10 τρίποντα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-27, 58-63, 88-84, 121-114

Γκρίζλις – Μπλέιζερς 92-122
Οι Μπλέιζερς μετρούσαν 9 σερί ήττες πριν από το παιχνίδι με τους Γκρίζλις. Το συναπάντημά τους με το Μέμφις τους βοήθησε να πανηγυρίσουν μία νίκη έπειτα από καιρό, διαλύοντας με 92-122 τους Γκρίζλις.

Ο Ντιλάνο Μπάντον και ο Τζαμπάρι Γουόκερ είχαν από 19 πόντους για τους νικητές, με τον Ντούπ Ριθ να προσθέτει 18 πόντους.

Για τους Γκρίζλις, ο Τζέικ ΛαΡάβια είχε 21 πόντους και ο Λαμάρ Στίβενς 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 45-51, 72-91, 92-122