Παρά την απουσία των Μπάτλερ και Αντεμπάγιο, οι Χιτ εκμεταλλεύτηκαν την κακή βραδιά του Γιάννη και των Μπακς και έφτασαν στη σημαντική εντός έδρας νίκη με 113-104.

Ο Greek Freak έπαιξε 32 λεπτά, σκόραρε 15 πόντους (4/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7/12 βολές), μάζεψε έξι ριμπάουντ, έδωσε τρεις ασίστ, έκλεψε μία μπάλα και έκοψε ένα σουτ, είχε τέσσερα λάθη και τρία φάουλ.

Κορυφαίος των Μπακς του 16-10 ο Χόλιντεϊ (27 πόντοι, 9/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ο Πόρτις είχε 18 πόντοι, 8 ριμπάουντ, ο Μίντλετον 20 πόντους, 4 ασίστ.

Από τους Χιτ του 15-11 ο Μάρτιν είχε 28 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), ο Λάουρι 22 πόντους, 2 ριμπάουντ, 13 ασίστ, ο Τάκερ 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), ο Στρους 16 πόντους, ο Οκπάλα 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ.

Άσχημο ξεκίνημα των Μπακς, που αστόχησαν στα επτά πρώτα σουτ, οι Χιτ πήραν από νωρίς το προβάδισμα. Δεν το κράτησαν πάντως για πολύ, οι Μπακς αντέδρασαν κι έκλεισαν την περίοδο στο +2 (24-26).

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ήταν σημαντικά διαφορετικό, οι Μπακς ήταν πιο δυναμικοί και κατάφεραν να ξεφύγουν με 9 πόντους, έκλεισαν το ημίχρονο στο +7 (44-51).

Οι Χιτ ψαλίδισαν τη διαφορά στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, 63-63 στα μέσα της τρίτης περιόδου, 83-77 υπέρ τους έκλεισε το τρίτο δωδεκάλεπτο.

Νέα αντίδραση των Μπακς και στο -2 (96-94) επτά λεπτά πριν από το τέλος, όμως στο 1:35 ο Πόρτις αστόχησε σε τρίποντο στο 105-101 και στην επόμενη φάση ο Λάουρι έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στην ομάδα του που καθάρισε τον αγώνα με 113-104.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-26, 44-51, 83-77, 113-104