Πραγματοποιώντας μία εκπληκτική εμφάνιση για 48 λεπτά, οι Νιου Γιορκ Νικς πέρασαν εμφατικά μέσα από την Βοστώνη, επικρατώντας με 105-75 των Σέλτικς στο «TD Garden».

Μπορεί οι Σέλτικς να προέρχονταν από πέντε νίκες και οι Νικς από ισάριθμες συνεχόμενες ήττες, ωστόσο και τα δύο σερί σταμάτησαν. Οι μεν έπεσαν στο 8-4 και οι δε ανέβηκαν στο 6-8.

Η ομάδα της Νέας Υόρκης κατάφερε από την πρώτη περίοδο να ξεφύγει στο σκορ και από το 20ο λεπτό «καθάρισε» το ματς, αφού από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν έχασε ποτέ το διψήφιο προβάδισμα. Μάλιστα, η διαφορά έφθασε μέχρι και στους 37 πόντους (64-101) στο 45’.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Τζούλιους Ραντλ (20π.,12ρ.) και Αρ Τζέι Μπάρετ (19π., 11ρ.), ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζέιλεν Μπράουν (25π., 6ρ.) και Μάρκους Σμαρτ (10π.)

9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ κατέγραψε ο Κέμπα Ουόκερ σε 20 λεπτά συμμετοχής, στο πρώτο του φετινό παιχνίδι.

Τα δωδεκάλεπτα: 17-28, 35-48, 50-75, 75-105