Η Τσέλσι, επικράτησε της Άστον Βίλα στο Μπέρμπιγχαμ με 3-1 και πήρε την πρόκριση για τους 16 του FA Cup.

Η Τσέλσι ξέσπασε ύστερα από τη συντριβή από τη Γουλβς στο πρωτάθλημα και διέλυσε με 3-1 την Άστον Βίλα στο Μπέρμιγχαμ στον επαναληπτικό της φάσης των 32 του FA Cup.

Οι “μπλε” ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες και προηγήθηκαν μόλις στο 11ο λεπτό με τον Κόνορ Γκάλαχερ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Νικολάς Τζάκσον αύξησε τον δείκτη του σκορ για τους φιλοξενούμενους, που δεν απειλήθηκαν από τη φετινή έκπληξη της σεζόν.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Ένσο Φερνάντες έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με απευθείας εκτέλεση φάουλ και κλείδωσε την πρόκριση των Λονδρέζων στη φάση των 16 και το ραντεβού με τη Λιντς, παρά τη μείωση του σκορ στο τέλος από τον Μουσά Ντιαμπί.