Λίγες μέρες πριν υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ στην κρίσιμη «μάχη» του Conference League, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης υποχρεώθηκε στην πρώτη φετινή της εντός έδρας από τη Στουτγκάρδη (2-1). Συνεχίζουν τις υψηλές πτήσεις οι Σουηβοί, που παρέμειναν 3οι.

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο επέστρεψε στη δράση μετά τη διακοπή η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που είδε τη Στουτγκάρδη να αλώνει το «Deutsche Bank Park». Αυτή ήταν και η πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα των Αετών, που σε λίγες μέρες θα φιλοξενήσουν τον ΠΑΟΚ στην… απόλυτη μάχη πρωτιάς του 7ου ομίλου του Conference League.

Συνέχεια στην καταπληκτική τους πορεία έδωσαν οι Σουηβοί, οι οποίοι στρογγυλοκάθονται στην 3η θέση της Bundesliga, τρεις βαθμούς πάνω από την Ντόρτμουντ. Στην 7η θέση βρίσκεται η Άιντραχτ.

Η Στουτγκάρδη ήταν η ομάδα που εξ αρχής επέβαλε τον ρυθμό, έχοντας επί της ουσίας το πάνω χέρι καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα κόντρα στους γηπεδούχους, που βρέθηκαν σε τουλάχιστον μέτρια βραδιά.

Μόλις στο 1ο λεπτό άνοιξαν το σκορ οι φιλοξενούμενοι χάρη στο εύστοχο πλασέ του Ντένιζ Ουντάβ. Η Άιντραχτ ισοφάρισε με το αυτογκόλ του Αντόν στο 26′, όμως ο Γερμανός φορ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 2-1 στις καθυστερήσεις.

Η Στουτγκάρδη μάλιστα είχε κι άλλες καλές στιγμές, τις οποίες ωστόσο δεν μετουσίωσε σε γκολ, με το σκορ να μένει ως το τέλος.