Η μικρούλα Χάιντενχαϊμ έφτασε στην πρώτη νίκη της ιστορίας της στην Bundesliga με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο (4-2 την Βέρντερ Βρέμης).

Συνέχεια στην εντυπωσιακό της μομέντουμ που ξεκίνησε με την εκτός έδρας ισοπαλία με την Μπορούσια Ντόρτμουντ έδωσε η Χάιντενχαϊμ, που με το εντυπωσιακό 4-2 επί της Βέρντερ Βρέμης έφτασε στην πρώτη νίκη της ιστορίας της στην Bundesliga.

Πρωταγωνιστής ένας παίκτης που μέχρι το καλοκαίρι ανήκε επί σειρά ετών στην ομάδα της Βρέμης, ο Ερέν Ντινκτσί, ο οποίος σκόραρε δύο φορές (44’, 68’), κάνοντας εμφάνιση καριέρας.

Παρότι οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στην επανάληψη από το 2-0 του ημιχρόνου και ισοφάρισαν με τέρματα των Ντουκς (49’) και Βάιζερ (64’), η Χάιντενχαϊμ δεν έχασε το μυαλό της και με δύο δικά της τέρματα από Ντινκτσί (68’) και Μπέστε (76’) έφτασε στο πολύ ηχηρό 4-2.