Η Στουτγκάρδη διέλυσε τη Χοφενχάιμ εκτός έδρας και συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της προς το Champions League.

Η Στουτγκάρδη ήταν καταπληκτική για ακόμα ένα παιχνίδι, επιβλήθηκε κατά κράτος της Χοφενχάιμ αν και εκτός έδρας και με το 3-0 για την 26η αγωνιστική της Bundesliga διατηρήθηκε ασφαλής στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Με κατοχή άνω του 60% και συνεχόμενες τελικές, οι Σουηβοί προηγήθηκαν στο 16ο λεπτό με τον Ενζό Μιγιό και δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν ούτε στην αντεπίθεση και περιορίστηκαν σε δύο τελικές στο 1ο μέρος. Το 22ο γκολ του Σερού Γκιρασί σε 20 αγώνες πρωταθλήματος ήταν θέμα χρόνου και επετεύχθη στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου.

Στο 2ο δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα. Οι παίκτες του Ζεμπάστιαν Χένες έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο, βρήκαν τρίτο γκολ με τον Τζέιμι Λέβελινγκ κι έφτασαν στην πέμπτη νίκη στις τελευταίες έξι αγωνιστικές.