Η Μπάγερν Μονάχου είχε ένα ήρεμο απόγευμα Σαββάτου, σκορπίζοντας στους πέντε ανέμους την Φορτούνα Ντίσελντορφ με 5-0, φτάνοντας στο +10 πέντε αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της Bundesliga.

Η πανδημία επηρέασε όλο τον πλανήτη αλλά η Μπάγερν Μονάχου είναι… αλλού. Μέσα σε ένα ημίχρονο η ομάδα του Χάνσι Φλικ καθάρισε την υπόθεση νίκη, ενώ ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έκανε προσωπικό ρεκόρ.

Η αρχή έγινε στο 15ο λεπτό με ένα ατυχές αυτογκόλ από τον Γιόρενσεν που προσπάθησε να διώξει, ενώ πριν το τέλος του ημιχρόνου η Μπάγερν πέτυχε άλλα δύο τέρματα. Με τον Παβάρ στο 29′ και μετά από τρομερή ομαδική ενέργεια ο Λεβαντόφσκι έκανε το 3-0 σκοράροντας απέναντι σε όλες τις ομάδες που έχει αντιμετωπίσει.

Με το 3-0 του ημιχρόνου κάποιος θα περίμενε η Μπάγερν Μονάχου να ρίξει ταχύτητα αλλά… όχι οι «βαυαροί» μέσα σε 2΄στην επανάληψη πέτυχαν ακόμα δύο τέρματα, με τον Πολωνό στράικερ να φτάνει τα 41 στη σεζόν κάνοντας προσωπικό ρεκόρ ενώ ο Ντέιβις ολοκλήρωσε το… πάρτι στο 52′.

Έτσι η ομάδα του Χάνσι Φλικ βρίσκεται στο +10 από την Μπορούσια Ντόρτμουντ και ουσιαστικά αγκάλιαζει και φέτος το πρωτάθλημα, αντίθετα η Φορτούνα Ντίσελντορφ μετά την ήττα μπήκε σε περιπέτειες καθ