H Μπορούσια Ντόρτμουντ έκανε το 10 στα 10 μέσα στο 2023 και με το 2-1 επί της Λειψίας βρίσκεται ξανά μόνη στην κορυφή της Bundesliga.

Ό,τι κι αν κάνει μέσα στο 2023 της βγαίνει, κάνει μία άπταιστη διαδρομή με 10 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις και πλέον θέτει πανίσχυρη υποψηφιότητα τίτλου.

Παρότι στο ζέσταμα έχασε τον βασικό της τερματοφύλακα (Κόμπελ), η Ντόρτμουντ έκανε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο και με το 2-1 επί της Λειψίας βρίσκεται ξανά μόνη στην κορυφή στο +3.

Μπορεί το γρήγορο γκολ του Μπραντ (13’) να ακυρώθηκε μέσα VAR, αλλά λίγο αργότερα (21’) ο Μάρκο Ρόις ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι και με 159 γκολ είναι πρώτος σκόρερ στην ιστορία του κλαμπ μαζί με τον Μίχαελ Τσορκ.

Λίγο πριν το ημίχρονο, ο Εμρέ Τσαν έκανε το 2-0 (39’) απέναντι σε μία Λειψία που ήταν εκτός τόπου και χρόνου.

Στην επανάληψη, η Λειψία ήρθε στα ίσα της, όμως ήταν αργά. Ο Αντρέ Σίλβα έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες (48’, 70’), όμως ο Φόρσμπεργκ έδωσε νέο ενδιαφέρον με το 2-1 (74’).

Η Λειψία πίεσε αφόρητα στο τέλος, όμως ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Μέγερ έγινε ήρωας, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν με Βέρνερ (93’) και Φόρσμπεργκ (95’) δύο τεράστιες ευκαιρίες για την ολική ανατροπή.