Η Ντόρτμουντ επιβλήθηκε της Κολωνίας εκτός έδρας και συνεχίζει την ανοδική πορεία στην Bundesliga.

Η Ντόρτμουντ επιβλήθηκε εκτός έδρας της ουραγού Ντάρμστατ την προηγούμενη αγωνιστική κι έκανε το ίδιο απέναντι στην προτελευταία Κολωνία με 4-0 για τη 18η αγωνιστική της Bundesliga, συνεχίζοντας την ανοδική πορεία της μέσα στο 2024.

Πρωταγωνιστής της συνάντησης ήταν ο Ντόνιελ Μάλεν, που άνοιξε το σκορ στο 12′ και σκόραρε και στο 61′ για το 3-0. Τρία λεπτά νωρίτερα, ο Τζέιντον Σάντσο (που άρχισε βασικός) κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Νίκλας Φίλκρουγκ. Ο Γιουσουφά Μουκοκό στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για την Μπορούσια, η οποία είχε ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ.

Σημεώνεται ότι ο αγώνας διεκόπη για λίγα λεπτά λόγω ρίψης… σοκολατένιων κερμάτων στο χορτάρι από τους φιλάθλους που διαμαρτύρονται για την αλλαγή νομοθεσίας που θα επιτρέπει την είσοδο επενδυτών στο ποδόσφαιρο.