Η Λειψία με ένα πολύ καλό πρώτο μέρος επικράτησε με 2-1 της Άουγκσμπουργκ και βρίσκεται στο +6 από την Βόλφσμπουργκ.

Έξι λεπτά χρειάστηκε η Λειψία. Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν ήταν ανώτερη από την Άουγκσμπουργκ στο πρώτο μέρος και μέσα σε έξι λεπτά πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Όλμο άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-0, ενώ ο Πόουλσεν μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Ενκουκού έγραψε το 2-0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Λειψία έκανε αλλαγές, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με τον Καλιγκιούρι στο 77ο λεπτό με πέναλτι χωρίς ωστόσο η Άουγκσμπουργκ να καταφέρει να πάρει κάτι από το παιχνίδι και πλέον μένει στη 13η θέση σε αντίθεση με τους «Ταύρους» που είναι δεύτεροι.