Η ουραγός Γκρόιτερ Φιρτ πίστεψε για λίγο το θαύμα, όμως η Μπάγερν Μονάχου την επανέφερε στην πραγματικότητα, επικρατώντας με 4-1.

Για ένα ημίχρονο η Μπάγερν φάνηκε να έχει ακόμα το μυαλό της στο μεσοβδόμαδο παιχνίδι με την Σάλτσμπουργκ για το Champions League, όπου λίγο έλειψε να πέσει θύμα ηχηρής έκπληξης.

Οι παίκτες του Νάγκελσμαν πίστεψαν ότι θα κερδίσουν… περπατώντας την Γκρόιτερ Φιρτ, όμως βρέθηκαν προ εκπλήξεως.

Ένα φάουλ του Χργκότα λίγο πριν το ημίχρονο έκανε το 0-1 (42’) και στην επανάληψη οι Βαυαροί χρειάστηκε να ανεβάσουν ρυθμούς, ώστε να γλιτώσουν το κάζο.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Λεβαντόφσκι έκανε το 1-1 (46’) και το μομέντουμ όλο άλλαξε με μιας.

Το αυτογκόλ του Γκρίζμπεκ (61’) έκοψε τα πόδια των φιλοξενούμενων, που τελικά δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την βαριά ήττα.

Δύο ακόμα τέρματα από Λεβαντόφσκι (82’) και Τσούπο-Μοτίνγκ (91’) έφεραν το τελικό 4-1, που ανέβασε την διαφορά από την δεύτερη θέση για την Μπάγερν και πάλι στους 9 πόντους.