Η Μπάγερν Μονάχου εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το στραβοπάτημα της Λεψίας και με μια επιβλητική εμφάνιση διέλυσε με το τελικό 5-0 την εντυπωσιακή φέτος Σάλκε, υπενθυμίζοντας σε όλους πως αν την ξεγράψεις… κάηκες!

Το κάνει συχνά τα τελευταία χρόνια. Στον πρώτο γύρο δίνει το βάρος στην Ευρώπη και αφήνει τους διώκτες της να χαρούν και να πάρουν διαφορά στην κορυφή. Κάποια στιγμή μετά την χειμερινή διακοπή πατάει το πόδι στο γκάζι και… μη την είδατε!

Η Σάλκε κάποια στιγμή στον πρώτο γύρο απόλαυσε κι αυτή το ρετιρέ, όμως στο Μόναχο θα πρέπει να κατάλαβε ότι την χωρίζει μεγάλη διαφορά ποιότητας από την Μπάγερν.

Η σεμνή τελετή ουσιαστικά τελείωσε από το 6ο λεπτό, όταν ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ. Η Σάλκε είχε μία αναλαμπή τρία λεπτά αργότερα με δοκάρι σε μία περίεργη φάση, όμως παρέδωσε το πνεύμα της στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν ο Λέβα σέρβιρε το 2-0 στον Μίλερ.

Η επανάληψη ήταν κυριολεκτικά παράσταση για έναν ρόλο. Ένα όμορφο βολ-πλανέ του Γκορέτσκα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 (50’), ενώ οκτώ λεπτά αργότερα, ο Λεβαντόφσκι διέσυρε όλη την αντίπαλη άμυνα και σέρβιρε το 4-0 στον Τιάγκο Αλκάνταρα.

Η τελευταία πινελιά (5-0, 89’) μπήκε με σέντρα σουτ του Γκνάμπρι, με την Μπάγερν να εκμεταλλεύεται το στραβοπάτημα της Λειψίας και να μειώνει στον πόντο την απόσταση από την κορυφή.